15.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Zelensky: Mbi 60 objekte kulturore ukrainase janë shkatërruar nga rusët

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se më shumë se 60 muze dhe galeri në rajone të ndryshme të vendit janë shkatërruar ose dëmtuar gjithashtu nga rusët që nga fillimi i pushtimit.

Ai tha se dy gra u vranë në një sulm rus duke përdorur raketa S-300 në muzeun Kupyansk në rajonin e Kharkivi që është rreth 10 kilometra nga vijat e frontit, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha gjithashtu se një kishë u shkatërrua nga një sulm rus në rajonin jugor të Khersonit.

“Kjo kishë u bë një nga qindra kishat dhe shtëpitë e lutjeve të shkatërruara nga sulmet ruse,” tha ai.

Zelensky pretendoi se forcat ruse kishin hyrë në shtëpinë e një aktivisti tatar, Abduresheet Dzhepparov, në Krime.

“Ai është një nga përfaqësuesit e lëvizjes kombëtare tatare të Krimesë, një aktivist i të drejtave të njeriut, një qytetar i Ukrainës. Nuk dihet se ku është tani, çfarë po ndodh me të”, tha Zelensky.

Më Shumë

Mot me diell dhe vranësira për sot

Në Kosovë sot pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat parashihen të sjellin reshje shiu dhe rrufe. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik...

Bylbyl Duraku, studenti që u mbijetoi torturave çnjerëzore serbe dhe masakrës së Dubravës

Qemajl Krasniqi  Ish i burgosuri politik, i mbijetuari i masakrës në Burgun e Dubravë, regjimin serb e krahason me atë të luftës së dytë botërore...

Himnet në ankand

E kërkon MIlani

Lajmet e Fundit