1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Zelensky thotë se është i gatshëm, që nga sot me rusët të fillojë shkëmbin e ushtarëve të zënë rob

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se është i gatshëm për shkëmbim të burgosurve me Rusinë – madje thotë se një gjë të tillë mund ta fillojnë nga sot.

Duke folur në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, Zelensky tha se shkëmbimi i njerëzve është çështje humanitare dhe një vendim politik varet që varet nga mbështetja e shumë shteteve, transmeton Telegrafi.

Ai theksoi se disa mijëra njerëz tani janë të zënë rob, pasi Rusia ka marrë nën kontroll qytetin port në jug të vendit – Mariupolin.

“Nuk kemi nevojë për ushtarët rusë – thjesht na duhen tonët. Jemi të gatshëm për shkëmbim duke filluar nga sot”, shtoi presidenti ukrainas.

 

Zelensky i bëri thirrje aleatëve që t’i bëjnë presion Moskës – duke theksuar se “është e rëndësishme të ketë presion politike në çdo instancë – përmes bizneseve të fuqishme, mbylljes së tyre, embargos së naftës – dhe përmes këtyre kërcënimeve në mënyrë të vazhdueshme të bëhet thirrje për shkëmbim ushtarësh”.

Më Shumë

Limaj: Kosova është futur në  krizë 

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, tha sot në Prizren se,  që tri vjet Kosova është  futur në krizë. “Kosova në gjithë këto vite të lirisë...

Galaktiku i ri që po mbretëron te Real Madridi

Jude Bellingham, po mbretëron te Real Madridi, që nga transferimi i tij nga Borussia Dortmundi në verën që shkoi për 100 milionë euro. Bellingham nuk...

Lajmet e Fundit