23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Zgjidhje ligjore për kandidatët me aktakuzë

Zgjedhje-kosove-logoNisur nga jurispodenca, sipas njohësve të çështjeve juridike, një person konisderohet I pafajshëm derisa përfundimisht nuk dënohet. Mirëpo nga aspekti moral është diçka tjetër. Ata nuk do të duhej të kandidonin.

Kandidimi në poste publike, në veçanti në zgjedhje i personave të cilët janë në procese gjyqësore, nuk mund të pengohet derisa nuk ka një dispozitë ligjore, e cila do të precizonte më saktësisht.

Për analistët politikë, kjo çështje duhet të zgjidhet në mënyrë ligjore, pasi që nuk do të mjaftonte vetëm ndryshimi i Ligjit për zgjedhje.

Njohësi i çështjeve jurudike, Riza Smaka, ka thënë se kjo çështje është e rregulluar me parimet fundamentale, ku thotë se përderisa personi nuk dënohet, përfundimisht gjithnjë konsiderohet i pafajshëm.

“Është është ana juridike, e te komponenti moral mbase nuk do të duhej të ishte kështu. Unë pot ë isha nën hetime do të ndihesha incompetent për të qenë në listë, mirëpo kjo varet prej individit. E nga aspekti i jurisprudencës, këta që janë nën hetime mund të merren apriori, që nuk janë të pafajshëm. E nuk do të ishte zgjidhje e qëndrueshme, nëse do të caktohej aty ndonjë ndalejsë se kushdo që ëshë nën hetime mund të bëhet kandidat”, ka thënë Smaka. /Kosova Sot/

Më Shumë

Zelensky kërkon ‘bisedime të drejtpërdrejta’ me Xi të Kinës për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë

Ukraina po kërkon një mundësi për të folur “drejtpërsëdrejti” me udhëheqësin kinez Xi Jinping për të ndihmuar në përfundimin e luftës së saj me...

Ky është moti për këtë javë

Gjatë javës do të mbajë mot i ndryshueshëm, dita e hënë parashihet me diell dhe vranësira, ndërsa gjatë ditëve tjera parashihen edhe me kushte...

Lajmet e Fundit