11.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar!

Shkruan: Fadil Maloku, Profesor universitar

Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar!

1. Sepse, po ofrohen momente tejet të volitshme historike për t’u faktorizuar edhe një herë shqiptarët, në këte pjesë të botës!

2. Ta dini që e keni jo vetëm obligim moral (shquheni si truri i kombit),por, edhe sish material (jeni arsimuar nga kafshata dhe sakrificat prindore) ndaj kombit, që me dijen, përvojen dhe angazhimin Tuaj personal e si komunitet intelektual të paktën ta”këshilloni” politikën e sotme çakorduar dhe të harlisur pas hedonizmit e konzumerizmit të kohës!?

3. Sepse, Akademikët e Serbisë, për Kosovën ka hartuar e bë gati qindra Projekte të gatshme (alternative) opozitare, akademike, civile, e sidomos sosh fetare. Të cilat janë përpunuar e klasifikuar edhe me bekimin e Kishës orthodokse! Bëjeni, të paktën, një kornizë bazë o njerëz e mos i koritni pagat e rangut të KM…! Ndryshe, me çfarë do mbaheni në mend o të mjerët Ju

Më Shumë

Burri i Shkurte Fejzës:U lirova nga spitali, falë zotit shpëtova pa pasoja të rënda

Hajrush Behluli, burri i këngëtares Shkurte Fejza u godit nga një veturë të premten në Prizren.   https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Ndërkaq,  për herë të parë ka folur pas aksidentit...

Edhe nga dy muaj paraburgim për katër të dyshuarit për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, Bujar Basha,...

Lajmet e Fundit