16.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Zjarre të mëdha në perëndim të Amerikës

Zjarre të mëdha janë duke u zhvilluar në perëndim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, derisa rajoni atje është goditur nga një valë e nxehtësisë që ka sjellë temperatura rekorde në disa zona.

Banorëve iu është thënë të evakuohen, zjarrfikësit janë duke luftuar zjarrin në kushte ekstreme.

Las Vegas ka numrin më të lartë të temperaturës që ka pasë ndonjëherë me 47,2 gradë celsius, si dhe Lugina e Vdekjes në Kaliforni ka 54,4 gradë celsius.

Kjo nxehtësi në këtë pjesë të shtetit vjen vetëm disa javë pasi Amerika e Veriut ishte goditur nga një valë e nxehtë e rrezikshme.

Muaji qershor i këtij viti ka qenë më i nxehti sesa ishte ndonjëherë në këtë zonë, sipas programit të BE-së për vëzhgimin e Tokës, shkruan BBC,

Më Shumë

Ekonomistët: Qeveria të lejoj tërheqjen e 30% të mjeteve nga Trusti

Kur tërheqja e parave nga Trusti Pensional është sërish në diskutim, vlera e këtij fondi është më e vogël për disa miliona euro. Tash e...

Vizat mund të hiqen në këtë datë, thotë ish-ministrja e Integrimeve

Mimoza Ahmetaj, ish-ministre e Integrimeve Evropiane të Kosovës, ka thënë që më 13 tetor mund të hiqen vizat për qytetarët e Kosovës. Ahmetaj ka thënë...

Lajmet e Fundit