5.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Zjarret në Suharekë/ Muharremaj: Po përhapen me shpejtësi nga rryma dhe temperaturat e larta

Që nga e dita djeshme rreth 40 fshatra të Komunës së Suharekës po përballen me zjarret. Kurse Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme për më pak se 30 minuta 3 shtëpi dhe dy stalla janë përfshirë nga zjarret.

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj  ka thënë se gjendja në Suharekë është e qetë mirëpo që kjo po ndryshon gjatë orës 10-11 të paradites.

Edhe pse për momentin gjendja është e qetë, nga mesi i ditës kur temperaturat po rriten gjatë orës 10-11 po shkaktojnë përhapjen e zjarrit, ku për pasojë janë dëmtuar disa shtëpi banimi nga energjia elektrike”, ka thënë ai për lajmi.net.

Jo se qytetarët janë duke e shkaktu zjarrit, temperaturat edhe rryma po e përhapin, mëngjeset po janë të qeta por ka ora 10-11 po fillojnë nga i nxeti”, ka shtuar ai

Sipas Muharremajt edhe pse gjendja është stabile ende nuk dihet nëse zjarret do të ndalen.

Shuarjeve të zjarrit u kanë dalur në ndihmë edhe zjarrfiksat nga Mamusha, Rahoveci por edhe një minoritet serb, me ç’rast do ti’i falenderoja që të gjithë”, shtoi ndër të tjera Muharremaj.

Më Shumë

SHBA po shqyrton ‘zgjerimin dramatik’ në stërvitjen e trupave ukrainase

Uashingtoni po konsideron zgjerimin e ndjeshëm të trajnimit që ushtria amerikane ofron për trupat ukrainase, kanë thënë për CNN shumë zyrtarë amerikanë. Sipas mediave të...

Arrestohet një 82-vjeçar në Prizren për dhunë në familje

Policia e Kosovës ka arrestuar të enjten një 82-vjeçar në Prizren, nën dyshimin se ka kryer dhunë ndaj familjarëve të tij. Sipas njoftimit të Policisë,...

Moti për sot

Lajmet e Fundit