7.7 C
Prizren
E martë, 9 Nëntor, 2021

Zvogëlimi i mbështetjes perëndimore për marrëveshjen e Dejtonit është ogur i keq për Bosnjën

Këshilli i Sigurimit i OKB-së javën e kaluar zgjati për një vit mandatin e një force paqeruajtëse të udhëhequr nga BE-ja në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Tensionet janë rritur aq shpejt sa votimi unanim i këshillit mund të duket një shembull i mirëpritur i bashkëpunimit midis vendeve perëndimore, Rusisë dhe Kinës.

Mirëpo, kjo është një disfatë për diplomacinë perëndimore dhe një gozhdë tjetër në arkivolin e marrëveshjes së paqes të Dejtonit që i dha fund luftës së Bosnjës 1992-95, konflikti më i dhunshëm i Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo tregon se qeverive perëndimore u mungon vullneti politik për mbrojtjen e vlerave të tyre dhe shfaqjen e autoritetit edhe në një pjesë të trazuar të Evropës ku SHBA, BE dhe NATO në përgjithësi kanë mbajtur dorën e sipërme që nga mesi i viteve 1990.

Bosnja dhe Hercegovina nuk është shembulli i vetëm. Në Gjeorgji, Moldavi dhe Ukrainë, tre vende të shpërndara nëpër tokat kufitare të paqëndrueshme midis perëndimit dhe Rusisë, SHBA-të dhe evropianët e kanë të vështirë të formësojnë ngjarjet. Në fakt, këto janë shtete të copëtuara, uniteti i tyre territorial është bërë i pakuptimtë nga rajonet separatiste të mbështetura nga Rusia.

A është Bosnja dhe Hercegovina vendi politika dhe institucionet e së cilit janë ngrirë përgjatë vijave etnike që nga vitet e 90-ta dhe e dënuar që të ndjekë të njëjtën rrugë?

Votimi i Këshillit të Sigurimit është një ogur i keq sepse, në këmbim të pranimit të Rusisë dhe Kinës, fuqitë perëndimore ranë dakord të përjashtonin nga rezoluta e OKB-së çdo referencë për Zyrën e Përfaqësuesit të Lartë me bazë në Sarajevë. Ky detaj i vogël ishte në fakt, një largim domethënës nga pozicioni diplomatik i përhershëm i perëndimit. Është një koncesion për të cilin ata mund të paguajnë një çmim të rëndë.

Zyra e Përfaqësuesit të Lartë ka rëndësi sepse është e ngarkuar me ruajtjen e marrëveshjes së Dejtonit dhe mbrojtjen e unitetit.

Mbajtësi i detyrës zbaton aspektet civile që lidhen me paqën, ndërsa ërfaqësuesit e parë të lartë i kryen detyrat e tyre me vrull, duke shkarkuar rreth 140 zyrtarë boshnjakë, që përfshinin ministra, gjyqtarë e politikanë të zgjedhur që konsideroheshin si kërcënim për Dejtonin.

Nuk mund të mos dëmtojë autoritetin politik të përfaqësuesit të lartë që qeveritë perëndimore të mos ndiejnë më nevojën për të insistuar në një rezolutë jetike të OKB-së. Kjo u sinjalizon serbëve të Bosnjës se perëndimi po humbet interesin për zbatimin rigoroz të zgjidhjes së vitit 1995. Udhëheqësit serbë të Bosnjës, gjithnjë në kërkim për të shkatërruar Dejtonin, duan që zyra e përfaqësuesit të lartë të shfuqizohet. Po njëjtë edhe Rusia.

Christian Schmidt, një ish-ministër i qeverisë gjermane, gjatë muajit gusht mori rolin e përfaqësuesit të lartë, mirëpo as serbët e Bosnjës dhe as Rusia nuk e njohin emërimin e tij.

Në raportin e tij të parë, Schmidt paralajmëroi se Bosnja dhe Hercegovina po përballej me “kërcënimin më të madh ekzistencial të periudhës së pasluftës” dhe se veprimet e fundit të serbëve të Bosnjës ishin “të barasvlershme me shkëputjen pa e shpallur atë”.

Por mbrojtja dikur e fuqishme e Dejtonit nga perëndimi po i jep rrugë rraskapitjes me nacionalizmat grindavec të Bosnjë-Hercegovinës. Diplomatët perëndimorë madje po luajnë me reformat zgjedhore që do të konsolidonin fuqinë e partive politike me bazë etnike.

Dejtoni ishte një vendbanim i paqartë, i dha fund tre viteve të dhunës së tmerrshme dhe mbajti premtimin e pajtimit.

Por, gjithashtu ndihmoi në forcimin e elitave politike lokale që ndajnë plaçkën e pushtetit sipas linjave etnike.

Larg nga qetësimi i tensioneve, bashkëfajësia e perëndimit në politikën e zymtë të ndarjes etnike thjeshtë do të krijojë telashe për të ardhmen.

(Botuar në Financial Times – përkthyer nga Klankosova.tv)

Më Shumë

Zhduket një grua në Prizren

Një grua është raportuar e zhdukur në Prizren. Rastin në Policia e ka lajmëruara bashkëshorti i saj derisa ka cekur se nuk kanë ndonjë informatë...

Shabani: Infrastruktura ka qenë dhe do të mbetet prioritet në Dragash

Kryetari aktual, dhe kandidati për kryetar të komunës së Dragashit nga radhët e PDK-së, Shabani Shabani, ka thënë se infrastruktura ka qenë dhe do...

Pogba lëndohet keq, humbet pjesën e mbetur të vitit 2021

Paul Pogba do t’i mungojë Didier Deschamps-it për ndeshjet e nëntorit. Mesfushori i Manchester United ishte grumbulluar me gjelat, por sot u largua nga grupi. Arsyeja,...

Ankesa e kandidatit për asamble të Prizrenit, PZAP vendos për rinumërim në një vendvotim

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), e ka konsideruar si të bazuar ankesën e kandidatit për asamble në komunën e Prizrenit nga radhët...

“Tronditje në tru”, specialisti i ORL-së: Ka mundësi që djepi të ndikojë tek fëmijët edhe në drejtpeshim e dëgjim

Një ndër metodat më të njohura që përdorin nënat shqiptare për të vënë fëmijët në gjumë është edhe djepi. Ndonëse djepi përdoret që nga kohërat...

Rina Balaj e tepron, kap gjoksin, dhe provokon në shtrat

Rina Balaj e ka zgjedhur ditën e premte për të bërë shumë “harame”. Këngëtarja nga istogu ka provokuar fansat me disa pozita që mund të...

Për katër vjet janë larguar mbi 400 mjekë nga Kosova

Kushtet jo të mira të punës dhe pagat e ulëta, kanë bërë që kuadri specialistik mjekësor të ikë nga Kosova në vende të ndryshme...

Drejtuesit e Barcelonës udhëtojnë për në Katar për ta përfunduar marrëveshjen me Xavin

Drejtuesit e Barcelonës, Rafa Yuste dhe Mateu Alemany janë nisur për në Katar dhe sipas raportimeve atje do ta mbyllin marrëveshjen me Xavi Hernandez,...

Pesë vjet nga vdekja e Astrit Deharit

Në 5 vjetorin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, sot janë paraparë të mbahen aktivitete të ndryshme për të përkujtuar jetën dhe veprën e...

Produksioni e bën ‘horë’ Fifin, e jep ‘live’ duke u larë komplet e zhveshur

Shpeshherë disa nga banorët e Big Brother po harrojnë që janë në transmetim live gjatë gjithë kohës. Kështu së fundmi ka ndodhur me Fifin dhe...

Arsyetimi i shkallës së parë për lirimin e ish-drejtorit të urbanizmit në Prizren nga akuza për korrupsion

Me arsyetimin se nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale, Gjykata Themelore në Prizren, në shtator të këtij viti ka shpallur...

Vrasja e biznesmenit Ruzhdi Hoxha, zbulohet autori i dyshuar

Policia e Tiranës thotë se autori i dyshuar i vrasjes se biznesmenit Ruxhdi Hoxha është miku i tij, Fredi Rrushi, i cili është edhe...

Martinez apo Gerrard janë emrat e dëshiruar për drejtimin e Aston Villa-s

Humbja e Aston Villa-s të premten ndaj Southampton-it, ishte vendimtare për të shkarkuar trajnerin Dean Smith, i cili në pesë ndeshjet e fundit, mori...

108 vjet nga lindja e Albert Kamy

Albert Kamy lindi më 7 nëntor 1913. Në sajë të presionit të babait, ai ndjeku rregullisht studimet në universitet dhe diplomli për Filozofi. Në...

Memli Krasniqi viziton Halil Kastratin, i uron shërim pas intervenimit kirurgjik

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, i shoqëruar nga kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës në Prizren, Besim ef. Berisha, ka...

Dëgjohen edhe tre dëshmitarë në gjykimin për mashtrim ndaj “Burdushit”

Me dëgjimin e tre dëshmitarëve të Prokurorisë Speciale, këtë të hënë, ka vazhduar gjykimi ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili po...

Lajmet e Fundit