-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

LDK-ja në Malishevë: Kryetari se bëri koalicionin me PDK-në krye në vete

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Malishevë nëpërmjet një reagimi ka bërë të ditur se marrëveshja e koalicionit me Partinë Demokratike të Kosovës ka pasur vetëm një votë kundër.

Këtu thuhet se kryetari i kësaj dege njëherësh edhe kandidat për kryetar të Malishevës nga ky subjekt, Bajrush Hoti, nuk e ka bërë koalicionin krye në vete.

Me anë të kësaj marrëveshje Lidhja Demokratike në balotazhin e 14 nëntorit, do ta mbështesin kandidatin e Partisë Demokratike të Kosovës Isni Kilaj.

“Nëpër media dhe portale të ndryshme lokale dhe nacionale po qarkullon një postim i bërë në rrjete sociale se gjëja Kryetari i degës së LDK-së në Malishevë ka bërë koalicion krye në vete me PDK. Kjo nuk është e vërtetë sepse në mbledhjen e mbajtur të kryesisë së degës së LDK-së në Malishevë si organ ekzekutiv, më datë 01.11.2021 është marrë vendim që kryesia e LDK-së dega në Malishevë të bëjë marrëveshje për bashkëpunim dhe bashkëqeverisje me PDK-në Malishevë,ky vendim nga e gjithë kryesia kishte vetëm një votë kundër”.

Komunikata e plotë:

Të nderuar anëtarë dhe simpatizantë LDK-së në Malishevë,

Nëpër media dhe portale të ndryshme lokale dhe nacionale po qarkullon një postim i bërë në rrjete sociale se gjëja Kryetari i degës së LDK-së në Malishevë ka bërë koalicion krye në vete me PDK. Kjo nuk është e vërtetë sepse në mbledhjen e mbajtur të kryesisë së degës së LDK-së në Malishevë si organ ekzekutiv, më datë 01.11.2021 është marrë vendim që kryesia e LDK-së dega në Malishevë të bëjë marrëveshje për bashkëpunim dhe bashkëqeverisje me PDK-në Malishevë,ky vendim nga e gjithë kryesia kishte vetëm një votë kundër.

Nënshkrimi i marrëveshjes për bashkëpunim i bërë më datë 08.11.2021, është bërë në bazë vendimit të degës së LDK-së në Malishevë të marrë më datë 01.11.2021. Dega e LDK-së në Malishevë tani duke pa veprimet e individëve të caktuar që janë pjesëmarrës të këtij kundërshtimi as që e kanë votuar kandidatin për Kryetar të Komunës nga LDK z.Bajrush Hoti, kemi informata të sakta se disa nga pjesëmarrësit dhe inicuesit e kësaj kanë lobuar kundër kandidatit për Kryetar z.Bajrush Hoti, këtë e argumentojmë me fakte sepse kemi dëshmi nga qytetarët e disa fshatrave ku të ashtuquajturit aktivistë dhe kryetar nëndegësh që sot prezantohen me kundërshtim u kanë bërë thirrje haptas antarësisë së LDK-së dhe qytetarëve që të mos votohet kandidati i LDK-së z.Bajrush Hoti, përkundër kësaj kandidati i degës së LDK-së për Kryetar z.Bajrush Hoti ka dëshmuar se kontributi i tij është i pamohueshëm për LDK-në dhe mbështetja ndaj kandidaturës së tij dëshmon mbështetje qytetare të fuqishme përkundër pengesave ndaj kandidatit tonë nga individë të caktuar të këtij grupi.

Dega e LDK-së në Malishevë i bën thirrje elektoratit të LDK-së në Malishevë se matrapazët që nuk e votuan LDK-në dhe kandidatin tonë për Kryetar z.Bajrush Hoti do të dështojnë në iniciativat e tyre për denigrimin e figurës së Kryetarit të Degës së LDK-së z.Bajrush Hoti dhe dëmtimin e degës së LDK-së në Malishevë.

LDK është e fortë në vendimet e saj dhe e vendosur në realizimin e tyre andaj i bëjmë thirrje elektoratit të LDK-së në Malishevë që t’i mbështes vendimet e degës së LDK-së për ndryshimin e madh në Malishevë dhe përspektivën e saj.

Dëshmojmë se inciatorët të tërë kësaj janë edhe disa nga përfituesit më të mëdhenjë të LDK-së nëpër kohëra të ndryshme, të cilët gjatë tërë karrierës së tyre kanë mbajtur poste të larta në LDK, poashtu individët që shihen në postim po e dëshmojnë se janë të shitur qysh herët te Nisma Socialdemokrate për interesa të tyre personale. Prandaj u bëjmë thirrje 3794 votusve besnik të LDK-së që ta votojnë ndryshimin e domosdoshëm në Malishevë.

Më Shumë

Moti sot: Temperatura në minus dhe reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot priten reshje shiu dhe bore. Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se temperaturat minimale do të...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Fyeu presidentin Erdogan me një proverb, arrestohet gazetarja

  Një gjykatë në Turqi urdhëroi që gazetarja e njohur Sedef Kabas të qëndrojë në burg në pritje të gjyqit për fyerje të presidentit të...

Totaj u kërkon drejtorëve angazhim në punë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, me prezencë të gjithë kabinetit të drejtorëve komunalë, ka mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën ka...

Reshje të borës dhe ngrica nëpër rrugë, Policia e Kosovës ka një apel për vozitësit

Policia e Kosovës, pas reshjeve të borës u ka bërë thirrje të gjithë ngasësve të automjeteve që të kenë kujdes gjatë vozitjes. Në komunikatën e...

Ibrahim Rugova, prijësi i keqkuptuar

Nga Agron Gjekmarkaj Ibrahim Rugova, “kolosi i brishtë” sipas përkufizimit postum të Bernard Kushner në “Le Monde”, i ka mundur gjithmonë kundërshtarët e tij pa...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

Nis protesta e kuksianëve në Morinë për ta kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës

Në pikën e kalimit kufitar në Morinë, ka nisur protesta përmes së cilës qytetarët e Kukësit po e kundërshtojnë kufizimin e lëvizjes për qytetarët...

Sabri Fejzullahu i kërkon falje publikisht gruas së tij, Nerës: Nga xhelozia ia ndërpreva këngën, nuk ia bëj vetes kurrë hallall

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ka qenë i ftuar së fundmi në një nga kronikat e emisionit “Prive”. Ai iu është përgjigjur shumë...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Omicroni vazhdon të jetë shpërthyes në Kosovë, për një javë u konfirmuan mbi 15 mijë raste të reja

Situata epidemiologjike në Kosovë vazhdon të jetë kritike, e kjo për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të rasteve të reja me coronavirus...

“Jep dorëheqje ose 60 plumba i ke në kokë”/ Duka e zbulon mesazhin që e mori pak para shpërthimit

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka folur përsëri për shpërthimin e tritolit të vendosur në banesën e tij. Duka tha se nuk...

Detaje të reja të aksidentit me autobus në Kroaci ku humbën jetën 10 kosovarë

Prokuroria komunale në Slavonski Brod ka ngritur aktakuzë kundër një shtetasi të Kosovës për aksidentin e rëndë në verën e kaluar, ku vdiqën 10...

Lajmet e Fundit