16.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

32 vjet nga rënia e dëshmorit, Alush Kryeziu

Janë bërë 32 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit, Alush (Nezir) Kryeziu.

Kryeziu ishte veprimtar i shquar i çështjes kombëtare.

Ai është përkujtuar sot nga familjarët, bashkëveprimtarët dhe ish- eprorë të lartë të UÇK-së.

Veprimtari i çështjes kombëtare, ish- deputeti Nait Hasani, e ka vlerësuar lart figurën e Alush Kryeziut.

“Me të njëjtën madhështi ku ishin të tubuar me mijëra njerëz në ditën e varrimit, sot po e kujtojmë dëshmorin Alush Kryeziu”, tha ai.

Djali i i dëshmorit, Petrit Kryeziu, tha se vepra e babait të tij duhet të shërbejë për ndërtimine shtetit të Kosovës.

Alush Kryeziu, në vitin 1992, ra heroikisht në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit/tv Prizreni/

Më Shumë

QKMF-së në Malishevë i shtohen edhe katër mjek të rinj

Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Dr.Shpëtim Robaj” në Malishevë, janë nënshkruar kontratat e punës me katër mjek të rinj, mjek të...

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

Lajmet e Fundit