11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Duke shitur foto nudo, gratë ukrainase mbledhin 800,000 dollarë për të ndihmuar njerëzit e tyre

Një grup grash ukrainase kanë ardhur me idenë për t’u ardhur në ndihmë ushtarëve që po luftojnë pa u lodhur kundër Rusisë duke shitur foto nudo dhe me atë rast tashmë kanë mbledhur një shumë marramendëse parash.

Një ukrainase e quajtur Nastassia Nasko nisi një projekt të quajtur ” TerOnlyFans “, ku një grup njerëzish, kryesisht gra, dolën vullnetarë për të mbledhur para për ushtarët ukrainas. Në tre muaj, ata mblodhën afër 800,000 dollarë.

Ideja u nxit vetëm disa ditë pas pushtimit rus që filloi më 24 shkurt dhe tashmë ka hyrë në muajin e katërt. Në Twitter-in e saj, Nastassia iu lut për ndihmë një të njohuri që po ikte nga Kharkovi dhe duke qenë se askush nuk iu përgjigj, më pas bëri shaka se do t’ia dërgonte foton e saj nudo kujtdo që i bënte një nder.

Në vetëm pesë minuta nga njoftimi, 23-vjeçarja mori deri në 10 mesazhe nga njerëz që i ofronin ndihmën e saj.

E njohura e saj arriti të largohej e sigurt nga qyteti dhe Nastassia e mbajti premtimin e saj. Pastaj ajo kuptoi se mund ta përdorte më tej. Me ndihmën e shoqes së saj Anastasiye Kuchmenko, ajo lançoi platformën TerOnlyFans, ku shkurtesa “ter” do të thotë Mbrojtja e Territorit.

Faqja e lançuar më 8 Mars, pra Ditën Ndërkombëtare të Gruas, pavarësisht ngjashmërive në emër dhe koncept në dukje, nuk ka asnjë lidhje me faqen e të rriturve OnlyFans, pohojnë krijuesit. Ata që marrin pjesë në mbledhjen e fondeve nuk marrin asnjë kërkesë.

“Ne nuk po përmbushim fantazitë seksuale, por po përpiqemi të mbledhim para për luftën,” shpjegoi Nastassia.

Aktualisht numëron 40 persona, 10 prej të cilëve janë anonimë dhe ka disa meshkuj. Shumica prej tyre janë të vendosura në Ukrainë dhe kanë dalë vullnetarë pa ndonjë përvojë të mëparshme me këtë lloj faqeje, por ka edhe disa që kanë përdorur më parë sitin për të rritur.

Krijuesit e faqes TerOnlyFans shpjeguan se ajo është krijuar në mënyrë që anëtarët e saj të mos kenë asnjë lidhje me paratë që mbërrijnë. Ai shkon direkt në Mbrojtjen Territoriale të Ukrainës, ndërsa një pjesë e parave shkojnë për organizatat e refugjatëve dhe strehimit të kafshëve.

Aktualisht donacioni më i madh ka qenë ai prej 2800 dollarësh dhe ka ardhur në kriptomonedhë.

Gjithashtu, Nastassia vuri në dukje se donacionet janë bërë nga njerëz nga e gjithë bota – Britania e Madhe, Franca, Holanda, dhe shumica e tyre vijnë nga Ukraina.

Nastassia jetoi në Kiev deri në fillim të pushtimit dhe më pas u transferua në Poloni. Meqë ra fjala, ajo ka lindur në Bjellorusi dhe theksoi se është krenare për faktin që i ndihmon njerëzit.

“Jam shumë e lumtur sepse mund të mbështes ukrainasit e mi,” tha Nasko, duke përfunduar se ata nuk kanë ndërmend të ndalen derisa të përfundojë lufta: “Ne do t’i japim fund kësaj kur të vdesë Putini dhe Rusia të ndalojë agresionin e saj,” tha ajo.

Më Shumë

Sulmon fizikisht gruan, arrestohet një burrë në Malishevë

Është arrestuar një burrë në Malishevë i cili dyshohet se ka sulmuar fizikisht një grua. Viktima ka pranuar trajtim mjekësor. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ “I dyshuari është arrestuar dhe pas...

Shtatë asete në mbrojtje të trashëgimisë kulturore në regjionin e Prizrenit

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore ka shpallur shtatë asete në mbrojtje të përhershme në kategorinë e trashëgimisë arkitekturale nga regjioni i Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Drejtori i...

Lajmet e Fundit