18.8 C
Prizren
E mërkurë, 31 Maj, 2023

67 vjeçari nga Suhareka u shpall i vdekur – vizita në Gjermani i kushton me humbje të pensionit

Pensionistit Ramadan Kyçyku nga Suhareka, u largua për tre muaj nga pensioni, pasi nuk ishte lajmëruar pas gjashtë muajve në zyrën e pensionistëve. Krejt kjo i ndodhi pasi nuk ishte në Kosovë gjatë asaj përiudhe. Madje, kur u lajmërua i thanë se e kishin shpallë të vdekur. Nga Departamenti i Pensioneve në Prizren thonë kjo u bë sipas Udhëzimit Administrativ.

Ramadan Kyçyku nga Suhareka, kishte shkuar për vizitë tek familjarët jashtë Kosovës.

Por, 67 vjeçari, kur u kthye shkoi për t’u lajmëruar në zyrën e pensionistëve për të treguar se është gjallë.

Aty, ai mbeti i habitur, pasi e kishin larguar për tre muaj nga përfitimi i pensionit, meqë nuk ishte lajmëruar me kohë.

Madje, në zyrën e pensionistëve, Kyçykut i kishin thënë se të kanë shpallë të vdekur.

67 vjeçari thotë se edhe ankesat e bëra iu refuzuan, me arsyetimin se nuk ishte lajmëruar në kohë.

Udhëheqësi i Zyrës së Pensioneve në Prizjren, Elmi Rrafshi, thotë se sipas Udhëzimit Administrativ, nëse personi nuk lajmërohet brenda 6 muajve, suspendohet në pagesë.

Ligji për Skema Pensionale obligon të gjithë pensionistët të lajmërohen çdo gjashtë muaj, derisa për këtë ligj ka pasur shumë pakënaqësi e reagime nga vet ata./kanal 10

Më Shumë

Vazhdojnë pushimet luksoze në Egjipt, kjo është ‘sefaja’ që po e bëjnë Arjola e Adriana

Dy aktoret e njohura shqiptare, Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri, janë shoqe shumë të mira me njëra-tjetrën. Përveç projekteve të përbashkëta në sferën profesionale, ato...

Shqipe Kastrati dhe Fedi vijnë me “Dy tre javë në vit”, kjo është kënga më e bukur që e keni dëgjuar

“Dy tre javë në vit” është projekti më i ri muzikor i këngëtares së madhe Shqipe Kastrati në bashkëpunim me Fedin. Këngëtarja e mirënjohur e...

Mona Liza

Lajmet e Fundit