35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Çka duhet të bëni kur nuk ua marrin 2 eurot?

2 eurot false tashmë janë bërë problem i madh kombëtar. Qytetarët po përballen përditë me të.

Një fenomen i ri është se shumë biznese ndërruan përnjëherë qasje: edhe pse i merrnin edhe falset, tash s’po i marrin as origjinalet. Çka duhet të bëni ju si qytetar?

Mos-pranimi i 2-eurove nga bizneset është i kundërligjshëm. Banka Qendrore e Kosovës tashmë ka treguar se asnjë biznes nuk ka të drejtë të refuzojë 2-eurot.

Asnjë autoritet tjetër nuk mund të vendos për ndalimin ose lejimin e asnjë instrumenti të ligjshëm të pagesave”, ka thënë njoftimi i BQK-së.

 

 

Prandaj, secili qytetar që përballet me një situatë të tillë të sikletshme – kur nuk ia marrin 2-eurot – duhet ta thërras menjëherë Inspektoriatin.

Imagjinoni sikur qytetari që kishte kursyer qindra 2-euro duke mos pirë duhanin përnjëherë ta merrte vesh se 2-eurot nuk po pranohen?

Pra, askush nuk ka kurrfarë të drejte që të refuzojë 2-eurot nga ju. Kjo është njësoj sikur të ju vjedhin ndër sy para prej jush.

Dhe krejt çka duhet të bëni, është një thirrje telefonike./Nacionale

Më Shumë

Malisheva sot nisë rrugtimin e saj në Conference League

FC Malisheva sot e nisë rrugëtimin e saj në një ndër ligat më të fuqishme evropiane, atë të UEFA Conference League. Duke filluar nga ora...

Zyrapi pyetet për organizimin e logjistikës së UÇK-së dhe për pavarësinë e zonave

Në vazhdim të pyetjeve, avokates së Jakup Krasniqit, Venkateswari Alagnedra, u përqendrua të organizimi i logjistikës së UÇK-së e cila sipas saj, bazën kryesore...

Lajmet e Fundit