0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

4 shtatori, afati i fundit për certifikimin e partive

KQZ kosoveNga 3 korriku deri më 4 shtator është afati për çertifikimin e partive të cilat dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhjet lokale, zgjedhje këto që do të mbahen më 3 nëntor të këtij viti. Kështu është bërë e ditur nga KQZ, e cila ka sqaruar se të gjitha partitë, që janë gjobitur ndonjëherë, për çfarëdo lloj arsye, nuk mund të certifikohen pa i paguar ato.

Partitë që duan të marrin pjesë në një komunë duhet të paguajnë 200 euro për certifikim, ndërsa ato që duan të marrin pjesë në të gjitha komunat duhet të paguajnë nga 2 mijë euro.

Sa i përket raportit të shpenzimeve gjatë fushatës, partitë duhet ta dorëzojnë atë në KQZ, më së largu 45 ditë pas zgjedhjeve, pra deri më 18 dhjetor.

Miradije Mavriqi nga KQZ-ja kërkoi nga të gjithë që të mos aplikojnë në ditën e fundit, pra 4 shtator, ngase kjo u paraqet probleme

Më Shumë

24 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit, aty ku u vranë 21 ushtarë të UÇK-së

Sot bëhen 24 vjet nga masakra në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk...

Prizren: Ofroi ryshfet, dënohet me gjashtë muaj burgim me kusht dhe 150 euro gjobë

 Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Lazar Nikoliç, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht...

Lajmet e Fundit