11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Kuvendi i Prizrenit diskutoi për gjendjen në Prevallë

PrevallaaaKuvendi i Prizrenit, diskutoi  të enjten, për ndërtimet pa leje në Prevallë. Këshilltarët e partive politike janë pajtuar se gjendja  në Prevallë nuk është e mirë . Seanca e Asamblesë Komunale është mbajtur pas kërkesës së këshilltarit të PDK-së, Masar Shala që të diskutohet për gjendjen e krijuar në Prevallë.” Krejt Kosova po flet për Prevallën, kurse ne që kemi miratuar planin për të nuk dimë se çka është ka ndodhë në atë vend ”, tha Shala.

Shefi i GP-së të LDK-së Hazizi Hodaj tha se degradimi në Prevallë ka ndodhur për shkak neglizhencës së institucioneve komunale. “Për shkak neglizhencës së punës tuaj, sot është degraduar Prevalla”, tha Hodaj.

Me kët konstatim ndërkaq nuk është pajtuar kryesuesi i Asamblesë Komunale, Nijazi Kryeziu. Ai tha se degradimi i Prevallës ka nisur në kohën kur ka qenë kryetar Eqrem Kryeziu. ”Puna e Prevallës sa nisë me ideatorin e saj Eqrem Kryeziun”, tha ai.

Drejtori për Urbanizëm, Sadik Paçarizi,në këtë seancë më shumë ka folur për historinë dhe gjendjen e Prevallës. Ai tha se në Prevallë ka shumë probleme duke përfshirë ndërtimet pa leje, tejkalime etj.

Kryetari i Komunës, Ramadan Muja, ndërkaq është ndërlidhur me disa shkrime në media rreth “luftës” me ministrin Dardan Gashin. “Po e them publikisht edhe në këtë kuvend, unë deri më tash asnjëherë nuk jam takuar pë2r të biseduar me ministrin Gashi për Prevallën,sepse këtë nuk e ka kërkuar as ai e as unë”, tha Muja.

Pas diskutimeve të gjata, kryesuesi i AK-së, Njazi Kryeziu ka propozuar që kryetari Muja dhe Drejtoria për Urbanizëm, deri në fund të muajit gusht ta përgatisin një analizë detale për gjendjen në Prevallë, duke propozuar edhe masa konkrete që janë në kompetenca të komunës së Prizrenit. Ky propozim është miratuar njëzëri nga të gjithë kuvendarët prezent. /PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Një muaj paraburgim të dyshuarve që kërcënuan pjesëtarët e KFOR-it në Lubiçevë të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur se ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurve A.K dhe I.H, të...

Ballkani ndalet me barazim nga Gjilani

Ballkani është ndalur në barazim nga Gjilani me rezultat 1-1, në kuadër të xhiros së 22-të në Superligën e Kosovës. Të parët në epërsi kaluan...

Lajmet e Fundit