2.8 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

7 muaj në intubim, studentja tregon tmerrin e përballjes me koronavirusin: Pacientët ulërinin e infermieret qanin

Alexandra Adams studente e vitit të katërt në mjekësi ka qenë e shtruar në spital për shtatë muaj pasi gjendje e saj shëndetësore ishte e rënduar nga Covid-19.

Ajo ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar brenda.Adams ka dhënë detaje tronditëse të një reparti të mbingarkuar që një pacient i ri me koronavirus ka përjetuar në një spital në Uells të Mbretërisë së Bashkuar.

Infermierët që qajnë nga dëshpërimi, alarmet që bien gjatë gjithë ditës dhe natës dhe pavijoneve që u mbarojnë shtretërit e lirë për të pritur pacientët.

Ajo e pa më të keqen e pikut të dytë të pandemisë dhe ka folur për stresin e madh të stafit, ndërsa ata presin pa pushim pacientët.

Duke shkruar nga shtrati i saj i spitalit Alexandra tregon se: Është çmenduri këtu. Unë jam një studente e mjekësisë dhe kam qenë e sëmurë në spital për shtatë muaj, por tani jam në ‘repartin Covid’, pasi jam testuar pozitivisht pak para natës së Vitit të Ri, megjithëse shumica e pavijoneve në spital tani janë reparte Covid.

Ne të gjithë jemi duke ulëritur, duke rënkuar. Ne mund të thërrasim për orë të tëra dhe askush nuk do të vijë, pasi makineritë tona bëjnë zhurmë vazhdimisht.

Unë dhe një pacient në të 80-at e tyre bërtitëm nga zhurma një natë. Ishte e padurueshme. Një natë ishte aq e zënë saqë mbetem duke u ftohur në çarçafë me të vjella dhe urinë, ku kishte kateteri im dhe unë isha aspiruar, për tre orë para se të ndryshohesha.

Dhimbja e kockave që vjen me Covid është e tmerrshme, por disa net ka pasur vetëm një infermiere dhe një ndihmës të kujdesit shëndetësor në një repart të tërë Covid, kështu që të gjithë duhet të presim.

Gjendja është plotësisht e paqëndrueshme dhe askush nga stafi nuk e ka fajin. Unë ndihem shumë keq për ta dhe thjesht uroj që të mos isha një pacient që kishte nevojë për kaq shumë ndihmë dhe kujdes. Unë jam duke u lutur për ditën që mund të kthehem dhe të ndihmoj nga vija e frontit ku bëj pjesë si mjek që do të bëhem shpejt.

Një ditë, unë derdha kafe të nxehtë të vluar mbi mua dhe në shtrat, por nuk munda të arrija zilen e telefonatës. E tëra çfarë mund të bëja ishte të thërrisja” E nxehtë! E nxehtë! ” por askush nuk më dëgjoi. Ishte 30 minuta para se një anëtar i stafit të ishte në gjendje të ndihmonte.

Infermierja e ngarkuar përfundimisht erdhi dhe kërkoi falje, para se të shpërthente në lot duke më thënë, se kjo nuk duhet të ishte dhe nuk ka të bëjë me të qenit një infermiere. Njerëzit po vdesin, megjithatë stafi po vuan. Një natë, dhimbja e kockave dhe muskujve nga Covid-19 më la të ulërij aq shumë sa u desh të kafshoja jastëkun në përpjekje për të heshtur”– tha ajo.

Më Shumë

Publikohet lista, këta janë 15 deputetët e LDK’së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të shpall sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Por, edhe pse rezultatet s’jane shpallur akoma, tashmë...

Real Madrid lëshon “bombën”, e do Haaland-in këtë verë

Erling Haaland, së bashku me Kylian Mbappe, janë dhe do mbeten tema më e nxehtë në futbollin evropian deri sa ata të marrin një...

Ndryshon termini i ndeshjes Ballkani – Drenica

Ndeshja e javës së 23-të e Superligës ndërmjet Ballkanit dhe Drenicës, do të zhvillohet ditën e premte, më 5 mars, në orën 13:00. Kjo ndeshje...

Profesori Gani Rudaj propozon heqjen e lëndës së gramatikës në shkollat e mesme

Gani Rudaj, profesor i Gjuhës dhe i letërsisë propozon që në shkollat e mesme të hiqet programi ku ka të bëjë për gramatikën. Ai, në...

Hapet ekspozita me fotografi të kullave të Jasharëve

Fotografi Sefer Aliqkaj ka hapur një ekspozitë me fotografi të Kullave të Jasharëve në Prekaz, me rastin e shënimit të Epopesë së UÇK-së. Kjo ekspozitë...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një person nga Prizreni ka raportuar se vajza e tij viktima femër kosovare është larguar nga shtëpia dhe nuk dihet asgjë për vendndodhjen e...

Kuvendi i Prizrenit kërkon nga ekzekutivi përgatitjen e materialit për përkrahjen e të prekurve me COVID-19

Kërkesa e anëtarëve të Kuvendit të Komunës së Prizrenit, e shprehur në disa seanca, për t’i përkrahur financiarisht qytetarët që janë përballur me sëmundjen...

Drita Millaku kandidatja më e votuara në Prizren

Kandidatja për deputete nga LVV-ja në Prizren, Drita Millaku ka marrë 14 mijë e 692 vota, në zgjedhjet e 14 shkurtit. Millaku është njëra nga...

Nis publikimi i vendimeve të PZAP-së, pakënaqësi në VV e PDK

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka nisur të bëjë publikimin e vendimeve lidhur me apelet që i janë bërë nga subjektet politike dhe...

Liverpool thyen rekordin e zi 129 vjeçar

Rekordi negativ i Liverpoolit këtë sezon në Ligën Premier ka goditur një pikë të re, pasi Reds tani kanë humbur pesë ndeshje radhazi të...

Derivatet në Kosovë do të shtrenjtohen ditëve në vijim

Ditëve të fundit në Kosovë ka pasur rritje të çmimit të derivateve, e rritje të çmimeve paralajmërohet se do të ketë edhe ditëve në...

Çmimet e Importit shënuan rritje në TM4 për 0.5% krahasuar me TM3 2020

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë pati ngritje për 0.5% në TM4 2020, krahasuar me TM3 2020. Ngritje më të mëdha të...

Xhevdet Smakiqi zgjedhet kryeshef i Postës së Kosovës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës ka përzgjedhur në pozitën e kryeshefit ekzekutiv, Xhevet Smakiqi, konfrom nenit 21 të Ligjit Për...

Kurti flet për Gjykatën Speciale: UÇK-ja ka bërë luftë të drejtë dhe të pastër

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është duke qëndruar në Shqipëri për një vizitë treditore, ku në një konferencë për medie ka folur edhe...

Tetë kandidatët më të votuar të AAK-së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka fituar 7.07 për qind...

Dy shtetas të huaj sulmohen nga persona të panjohur në Suharekë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dje rreth orës 19:05 në Duhël të Suharekës është raportuar se dy shtetas të huaj janë...

Lajmet e Fundit