14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

94 vjet më parë u nda nga jeta “Heroina e Popullit” Shotë Galica

94 vjet më parë, më 1 korrik të vitit 1927, u nda nga jeta Shotë Galica (Qerime Radisheva).

Lindi në Drenicë, në një nga zonat më luftarake të krahinës së Kosovës, më 10 nëntor 1895. Zgjodhi luftën gjatë gjithë jetës së saj duke qenë krahu i djathtë i bashkëshortit të saj.

Luftoi përkrah të shoqit dhe e vazhdoi luftën edhe pas vdekjes së tij. E njohur për rezistencën me sukses ndaj autoriteteve ushtarake serbe nga fillimi i viteve ’20 deri kur u tërhoq në Shqipëri.

Kundërshtoi me armë, dhunën, shpronësimet abuzive, shpërnguljet e shqiptarëve nga autoritetet serbe në Kosovë.

Vdiq në qytetin e Fushë-Krujës, Shqipëri, më 1 korrik 1927. Ka mirënjohjen më të madhe “Heroinë e Popullit”.

Më Shumë

SBASHK-u nuk ndryshon qëndrim: Greva vazhdon

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës  ka bërë të ditur se greva në arsim do të vazhdojë. SBASHK-u me anë të një...

KEDS-i: Lahuni nga dy veta, kurseni rrymën

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala,ka folur rreth situatës së krizës energjetike duke dhënë një propozim për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Për të kursyer energjinë, Buzhala thotë...

Lajmet e Fundit