15.8 C
E enjte, 2 Maj, 2024

Prizren, lansohet programi “Idea-to-scale”

Sot është bërë lansimi i programit për inkubimin e bizneseve startup-Idea-to-Scale nga Makerspace Innovation Center Prizren. Në këtë ceremoni ka morë pjesë edhe nënkryetari i komunës, Kujtim Gashi.

Ky program do ta fuqizojë zhvillimin e bizneseve StartUp për 1 vit dhe do të jetë i hapur për ide/startup-e inovative e të qëndrueshme në treg, duke synuar krijimin e një ekosistemi të mirëfilltë, me një perspektivë të pasur të të bërit biznes.

Programi financohet nga GIZ Kosovo dhe Komuna e Prizrenit, mbështetet nga ITP Prizren e Digital Transformation Center, ndërsa, implementohet nga Makerspace Innovation Center Prizren.

34-vjetori i Kuvendit të Verrave të Llukës të Pajtimit të Gjaqeve

Sot është 34- vjetori i Kuvendit të Verrave të Llukës të Pajtimit të Gjaqeve. Sado që ai u mbajt në rrethim të plotë nga forcat...

Feronikeli ’74 merr tre pikë të arta në luftën për mbijetesë përballë Malishevës

Feronikeli ’74 ka marrë fitore të madhe ndaj Malishevës me rezultat 2-1. Ka qenë një pjesë e parë me shumë raste shënimi si për vendasit...