7.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

A do të hiqet certifikata e vaksinimit për Shqipërinë, flet zëvendësministri i Shëndetësisë

Është folur jashtëzakonisht shumë për një “shkrirje kufijsh” në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, dhe një bashkëpunim më të madh në mes të dyjave shteteve, madje si rast është cilësuar edhe mos kërkesa e certifikatës së vaksinimit në kufirin me Shqipërinë.

E për këtë në një përgjigjeje për arbresh.info, zëvendësministri i shëndetësisë Arsim Berisha, tha se vazhdimisht është punuar për një bashkëpunim më të thellë me Shqipërinë dhe pas rekomandimit të eksperteve do të veprohet për certifikatën e vaksinimit.

“Bashkëpunimi me Shqipërinë është në të gjitha sferat e Ministrisë së Shëndetësis jo vetëm për pasaportën e vaksinimit, por vlerësimin përfundimtare e marrim pas rekomandimeve të eksperteve”, tha Berisha.

Ndërkaq rishikimi i masave Zëvendësministri tha se do të bëhet në përditshmëri në bazë të raporteve Të IKSHP-së.

“Në vazhdimësi Ministria e Shëndetësisë në raportet ditore ka bashkëpunim me Institutin Kombëtarë të Shëndetit Publik dhe në raporte ditore merr rekomandime se si do të veprohet më tutje që i bie se në përditshmëri do të rishikohen masat dhe merret vendimi kur”, deklaroi zëvendësministri./arbresh.info/

Më Shumë

Ish-gazetari Ramadan Baraliu aderon në Vetëvendosje

Ish-gazetari dhe politikologu, MSc. Ramadan Baraliut ka aderuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ëshvë mirëpritur nga kryetari i Qendrës së LVV-së në Prizren, Artan Abrashi...

Malishevë: Arrestohet një person për sulm seksual

Një person është arrestuar nga policia në Malishevë. Ai dyshohet se e ka sulmuar seksualisht një femër. Rasti është raportuar të mërkuren, më 17 prill rreth...

Lajmet e Fundit