31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Adem Demaçi: 2013-ta, vit “baksuz”

Adem DemaciVeprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, vitin 2013 e ka quajtur vit “baksuz”. Sipas tij, gjatë këtij viti qytetarët e shtetit të Kosovës janë stërmbushur me mashtrime e zhgënjime.

“Qytetarët janë stërmbushur me zhgënjime e me mashtrime”, ka thënë Demaçi në intervistën për “Epokën e re”.Por, Demaçi ka thënë se populli shqiptar është populli më optimist në botë. “Mund të krenohemi që jemi populli më optimist në botë”, ka theksuar ai, duke shtuar se vetëm shpresa ka qenë ajo që nuk u ka humbur asnjëherë shqiptarëve.

“E mira më e madhe është se, pavarësisht asaj se shumë të drejta po na i marrin një nga një, shpresën nuk po na marrin dot. Shpresa po na thotë se një ditë do të bëhet mirë”, ka deklaruar Demaçi.

Ai ka vlerësuar se Kosovën gjatë këtyre 12 muajve e kanë karakterizuar një serë ngjarjesh të këqija, të cilat nuk ka dashur t’i përmendë për të mos e prishur atmosferën e festës së Viti të Ri. “Ato janë aq të shumta saqë po t’i numëroja do të na prishej me themel atmosfera e pritjes së Vitit të Ri 2014”, ka theksuar Demaçi.

Për simbolin e rezistencës kombëtare, Adem Demaçi, ngjarja më mbresëlënëse e 2013-s ka qenë rënia e Isa Mustafës dhe fitorja e Shpend Ahmetit. Kurse në aspektin kombëtar fitorja e Edi Ramës.

“Në planin global, ngjitja mahnitëse e gjithëmbarshme ekonomike, shkencore, teknike e teknologjike e popullit mik kinez; në planin kombëtar, fitorja bindëse e Edi Ramës në zgjedhjet e qershorit në Shqipëri dhe në planin e treçerek Kosovës, rënia e papritur e z. Isa Mustafës në komunën e Prishtinës dhe fitorja e papritur e Shpend Ahmetit të VV-së, si dhe koncerti i mrekullueshëm i orkestrës frymore të FSK-së nën dirigjimin brilant të dirigjentit Baki Jashari me rastin e përcjelljes së vitit ‘baksuz’ 2013”, ka deklaruar Demaçi. /Epoka e re/

Më Shumë

Kërcënohet një gjyqtar i Gjykatës Themelore në Prizren

Është kërcënuar një gjyqtar i Gjykatës i Themelore në Prizren. Kërcënuesi ishte duke u gjykuar dhe ka kanosur gjyqtarin e rastit. Meqenëse ishte duke vuajtur dënimin...

Kryetari Totaj fillon dëgjimet publike për buxhetin 2025

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka nisur seriën e dëgjimeve publike për hartimin e buxhetit të vitit 2025 me një vizitë në fshatin Reqan...

Lajmet e Fundit