18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Afrim Spahiut çmimi i parë për fotografi në Festivalin e Filmit në Tiranë

138Janë ndarë çmimet e edicionit të 11-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë. Në ceremoninë përmbyllëse ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe kryetari i PD-së, njëherësh edhe kryebashkiaku i Tiranës, Lulzim Basha.Me vjen për mbarë dhe pohoj, besoj një të vërtetë kur them se Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë përfaqëson një manifestim të vitalitetit dhe fuqisë së filmit si krijim artistik, si një nga mënyrat më origjinale dhe më popullore për të rrëfyer histori dhe ngjarje, për të rrëfyer botën e njeriut – deklaroi Basha, i cili i dorëzoi çmimin e publikut Bekim Gurit me filmin “Silence”.

Një nga çmimet e “Tirana internacional Film Festival” u lançua nga kryeministri Edi Rama. Dhe ishte pikërisht filmi “Humus” i autorit francez Frederik La Bond .

Çmimi u tërhoq nga ambasadorja Franceze Kristin Monro, e cila falënderoi organizatorët e festivalit për vlerësimin e dy artistëve francezë.

Çmimet e tjera, ishin ai i medias, ku e fituan dy filmat: “Generator dhe Demokracia”. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi ndau çmimin e filmit më të mirë, i cili u fitua nga Julim Sula me filmin “Unë deti, shiu dhe…”

Aktorja më e mirë u përzgjodh Sabina Limani, ndërsa Endri Keko fitoi çmimin e karrierës pas vdekjes, çmim që iu dorëzua të birit të tij, Ilir Keko.

Afrim Spahiu nga Kosova fitoi çmimin e fotografisë.

Më Shumë

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë bën të ditur se nxehtësia ekstreme në qytetet e Ballkanit Perëndimor është përkeqësuar ndjeshëm dhe valët e të...

Nënkryetari i Prizrenit viziton Këshillin e Bashkësisë Islame

Me rastin e Fitër Bajramit, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Kujtim Gashi, së bashku me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, drejtorë e asamblistë...

Lajmet e Fundit