30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Agolli: Duan të ndajnë Veriun nga Jugu

DriteroAgolli me cigareShkrimtari Dritëro Agolli, gjatë intervistës për gazetën Panorama, ka komentuar debatin e krijuar në fillim të këtij muaji për 5 Majin.

Ai shprehet se politika e ngatërron qëllimisht luftën me komunizmin, sepse do ta mohojë luftën.

“Ky është debat i kotë që zhvillohet. Ne kemi shumë festa fetare, na e prishi punën një 29 Nëntor apo një 5 maj”, nënvizon Agolli.

Agolli flet gjithashtu edhe për debatin mbi gjuhën.

“Gjuha nuk ndryshon me sistemin, erdhëm në demokraci dhe të ndryshojmë gjuhën. Nuk bëhet kjo gjë. Unifikimi i gjuhës nuk bëhet në demokraci, por bëhet kur formohen kombet. U bë në Francë, por edhe në Itali me Danten. Tani gjuha ka diversion, jo konversion. Sot gjysma e fjalëve të shqipes janë në anglisht. Nëse do të vazhdojë kjo tendencë e gjuhës shqipe, kam frikë se pas 100 vjetësh shqipes do t’i mbeten 5 fjalë dhe do të jetë zhdukur si gjuhë. Ka shumë gjuhë që janë asimiluar, si sanskritishtja. Mund të mbetet ndonjë rudiment i shqipes në zonat e thella malore, por me këtë ritëm, e sigurt që shqipja nuk do të ekzistojë”, shprehet Agolli.

Duke i konsideruar marrëzi tezat se Kosova të ketë gjuhën e vet, ai shton: “Naimi nuk përdor as fjalën penxhere, por i thotë dritare! Unë shoh tendencën e ndarjes së Shqipërisë, në Veri, i cili duhet të bashkohet me Kosovën, dhe Jugu të jetë shtet tjetër. Këtë duan të bëjnë”.

I pyetur mbi mundësinë e bashkimit të Shqipërisë me Kosovën, ai thotë se kjo mundësi tani është reale.

Për sa i përket qeverisë “Rama”, Agolli komenton: “Formimi i kabineteve qeveritare, problemet që ka shoqëria, nuk duhen marrë si pikturë dhe si letërsi, nuk duhen marrë me formalizëm.

Duhet të heqim dorë nga formalizmi i të kuptuarit të gjërave. Gjërat nuk mund të bëhen siç mendon ti në letërsi apo pikturë. Më kujtohet se pas luftës, më 1945-n, të gjithë njerëzit e mençur dhe të ditur të kohës, që kishin qenë edhe nëpunës të qeverisë së Zogut, u bënë drejtues, drejtor banke, mjekë, inxhinierë, administratorë etj, ishin njerëz të shkolluar jashtë shtetit. Partizanët nuk kishin formimin dhe arsimimin e duhur në atë kohë. Ata u çuan në shkolla në Moskë, Çeki dhe pastaj zëvendësuan të vjetrit”.

Më Shumë

De Biasi: Shqipëria më ndryshoi jetën, por në Dortmund bëj tifo për Italinë

Kualifikoi i pari Shqipërinë në një fazë finale të Evropianit dhe tani flet me krenari. “Jam krenar pasi kam dhënë edhe unë një kontribut për...

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Lajmet e Fundit