18.8 C
Prizren
E premte, 5 Nëntor, 2021

Akaki Khorava, personazhi i Skënderbeut në filmin e vitit 1953

Data 23 qershor e vitit 1972 e ndau nga jeta Akaki Khorava. Nuk ka njeri që nuk e njeh si fytyrë, por pak e din se cili emër fshihet pas personazhit të Skënderbeut në filmin e vitit 1953.

Ai është gjeorgjiani Akaki Khorava, lindur më 29 prill 1895. Studimet i ka kryer në Kiev dhe Tbilisi. Në 1939 u bashkua me Partinë Komuniste të Bashkimit Sovjetik. Katër herë u zgjodh anëtar i Këshillit Suprem Sovjetit (1937-1958). Në vitin 1946 merr titullin “Artist kombëtar i BRSS”. Po ashtu është nderuar pesë herë me Çmimin “Stalinisti” dhe dy herë iu dha “Urdhri i Leninit”.

Pas një karriere të mirë si aktor e regjisor, ndërroi jetë një ditë si sot, më 23 qershor 1972 në Tbilis.

Në dokumentet e ish-Arkivit Qendror të Partisë, gjendet ky material ku për filmin “Skënderbeu” shkruhet se: “Ne lidhje me filmin Skenderbeg artistet tane kane dale mire ne provat dhe nga mezi i Tetorit do të niseshin per ne krime. Keto prova i ka pare edhe shoku Komandat kur ishte ne Moske, prandaj i lutemi asaj Drejtorie qe te informohet nese shoku Komandat ka nonje vrejtje ne lidhje me kete çeshtje per tja transmetuar Legates s’one ne Moske”. / F.14/APSTR, V. 1952, D. 626. / KultPlus.com

Më Shumë

Boksieri 24-vjeçar vdes pas goditjeve në kokë

Boksieri nga Zimbabve, Taurai Zimunya, ka ndërruar jetë si pasojë e goditjeve të shumta që ka marrë gjatë një dueli të zhvilluar në shtetin...

64 pacientë me Covid po marrin trajtim në spitalet e Kosovës

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar për gjendjen e pacientëve me Covid në spitalet e Kosovës. Sipas ShSKUK-së, 64 pacientë janë në...

Koalicioni i dytë në Prizren, AKRja mbështet Shaqir Totajn në balotazh

Aleanca Kosova e Re (AKR) do të mbështes kandidatin e PDK-së, Shaqir Totajn, për kryetar të Prizreit. Marrëveshja është arritur sot. Njoftimi i plotë Pas konsultimit me...

Kurti në Prizren, flet për rritjen ekonomike: A po e kuptoni që këta që kanë qenë para neve na kanë vjedh rritën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot është duke qëndruar në lagjen Tusuz në Prizren. Ai atje foli për rritjen ekonomike të bruto-produktit vendor këtë vit...

Tea tregon se ka hequr dorë nga djemtë e Kosovës

Mbrëmë në emisionin ‘Goca dhe Gra’ ka qenë i ftuar ish-konkurrenti i “Për’puthen”, Fation Kuqari e bashkë me të në studio komentuan banorët e...

Restoranti i Nusret po kërkon kuzhinierë, pagesa për orë nxit shumë reagime

Restoranti luksoz i Salt Bae në Londër ka qenë shumë i komentuar javët e fundit. Fillimisht ishin çmimet e larta – rreth 800 euro për...

Al Sadd demanton raportet se Xavi do jetë trajneri i ri i Barcelonës

Xavi është “plotësisht i fokusuar” në punën e tij si trajner i Al Sadd, pavarësisht se ai është i lidhur me postin e lirë...

Prizren, 3 aktakuza kundër 4 personave

Prokurori i Shtetit ju njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur gjashtëdhjetetre (63) aktakuza kundër shtatëdhjetedy (72) personave, për vepra të ndryshme penale. Po ashtu,...

Shtetasi i Kroacisë sulmon një person në Suharekë

Një shtetas i Kroacisë ka sulmuar një person në qytetin e Suharekës. Policia e Kosovës ka njoftuar se rasti ka ndodhur të dielën në...

Konfiskohen 10 telefona Samsung Galaxy A32 në Vermicë

Oficerët doganor në pikën kufitare në Vermic kanë parandaluar futjen e telefonave mobil duke konfiskuar 10 telefona Samsung Galaxy A32. Edhe pse i dyshuari është...

Rrëfimi i Ergyles nga Prizreni, e vetmja grua në Kosovë që mban gjallë traditën familjare mbi 100 vjeçare të punimit të plisit

Plisin e bardhë e ka vendosur në mes të sofrës. Në të njëjtën sofër që u ushqyen dasmorët e prindërve të saj para shumë...

Therje me thikë në Krushë të Rahovecit, arrestohet i mituri

Një i mitur është arrestuar në fshatin Krushë e Madhe të Rahovecit, pasi i njëjti ka sulmuar me thikë viktimën mashkull po ashtu i...

Totaj (PDK): Mund të bëjmë edhe ndonjë koalicion tjetër ditëve në vazhdim

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj në Rubikon në Klan Kosova ka folur në lidhje me koalicionet. Ai tha se nuk e...

Haskuka: Rezultati në Prizren nuk do të përmbyset

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, është shprehur se nuk pret befasi në raundin e balotazhit më 14 nëntor. Ai ka...

Vizitat e shpeshta të Kurtit, Haskuka thotë së s’është ide e keqe me bujt në Prizren

  Kryetari aktual i Prizrenit, Mytahet Haskuka, i cili është në balotazh për raundin e dytë të zgjedhjeve, ka qenë i ftuar në emisionin “dPt...

Dyshja amerikane largohen nga Bashkimi

Klubi i Bashkimit në konkurrencën e femrave ka njoftuar që dyshja amerikane, Takyra Glibert dhe Janae Barnes nuk do të jenë më pjesë e...

Lajmet e Fundit