16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

AKB: Rrushi vlerë e shtuar e ekonomisë së Kosovës

Aleanca Kosovare e Bizneseve së bashku me disa biznese në Suharekë, kanë shënuar aktivitetin tradicional “Vjelja e Rrushit Kosova 2023 me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, po ju?”.

Ky aktivitet pati qëllim promovimin e vjeljes së rrushit në plantacionin më të madh, e cila është bërë pikë grumbulluese e shumë produkteve agrare si storie suksesi.

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, tha se është mburrje fakti që Kosova vazhdon të mbetet një ndër eksportueset e verërave gjithandej Evropës e më gjerë.

“Rrushi është vlerë e shtuar e ekonomisë së Kosovës”, tha Shahini.

Edhe zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emillia Rexhepi është shprehur e kënaqur ne sukseset dhe cilësinë e rendimentit të rrushit qê po mblidhet sot. Ajo premtoi mbështetje  për prodhuesit vendor nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Bali Muharremaj, kryetar i Komunës të Suharekës, tha se ka nisur vjelja e rrushit nga vreshtarët. Sipas tij cilësia e rendimentit të rrushit sivjet është e lartë

Kiara shfaqet me një stil krejt ndryshe, por nuk i paska aspak hije asaj

Kiara Tito është një ndër moderatoret më të dashura për publikun. Ajo u bë akoma më e dashur pas martesës së saj me Luizin. Kiara është...

Universiteti i Prishtinës hap konkurs për nivelin master

Universiteti i Prishtinës ka hapur konkursin për pranim të studentëve në nivelin master. Në këtë vit akademik, UP-ja do të regjistrojë 2418 studentë në programet...

Lajmet e Fundit