18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

AKR vendos qeverinë e ardhshme!

Behxhjet pacolliNëse i fiton zgjedhjet dhe mandatohet për të bërë edhe njëherë qeverinë, Hashim Thaçi nuk është se do të ketë shumë partnerë në dispozicion. Të gjitha partitë që garojnë në zgjedhje i kanë dhënë vijën e kuqe Partisë Demokratike të Kosovës. LDK, VV, AAK dhe Nisma nuk preferojnë që të bashkëqeverisin me Hashim Thaçin.

Dëshirë për qeverisje të ngjashme si ajo e mandatit të kaluar nuk ka as Aleanca Kosova e Re e Behgjet Pacollit, por partia e biznesmeni të suksesshëm nuk i ka rënë vijë të kuqe kësaj mundësie. Në dy prononcime të ndryshme sekretari i kësaj partie, Ibrahim Makolli dhe nënkryetarja Mimoza Kusari – Lila, nuk e kanë mohuar kategorikisht bashkëpunimin me PDK-në.

Sekretari i kësaj partie ka thënë në një intervistë për Tribunën se nuk kanë vija të kuqe. “Për ne me rëndësi është programi dhe pajtueshmëria, që mund ta kemi me programet e partive. Ne do t’i shohim programet, do të shohim se a kemi vizion dhe qëllime të përbashkëta, nëse jo atëherë nuk kemi se për çka të bisedojmë”, ka thënë Makolli, që në qeverinë e kaluar Thaçi ka qenë ministër i diasporës./Tribuna/

Më Shumë

Lajmet e Fundit