29.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

“Fëmijët, larg fushatave parazgjedhore”

Femijet-4qeshoriKuvendi i të Rinjve të Kosovës, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve (1 qershor), i bënë thirrje prindërve të fëmijëve që mos lejojnë manipulimin e fëmijëve të tyre duke marrë pjesë në fushata të partive politike.

“Ne i bëjmë thirrje partive politike të qëndrojnë larg fëmijëve, mos t’i shfrytëzojnë ata në fushata parazgjedhore siç po ndodh në këtë fushatë parazgjedhore ku çdo ditë shohim fëmijë nën moshën 18 vjeçare në fushata dhe duke punuar në sigurimin e përkrahjes për kandidatët dhe partitë e caktuara”, thuhet në reagimin e Kuvendit të të Rinjve të Kosovës.

Gjithashtu , Kuvendi i të Rinjve të Kosovës shpreh shqetësim në lidhje me shfrytëzimin e fëmijëve në punë të rënda fizike.

“Shfrytëzimi i fëmijëve në punë të rënda fizike është shkelje e rëndë e Konventës ndërkombëtare për të drejtat e fëmijëve. Shfrytëzimi i fëmijëve në punë të rënda fizike është shkatërrim i jetës së tyre. Të veprojmë së bashku në ndryshimin e këtij realiteti, që më mos të jetë vetëm 1 Qershori ditë në të cilën kujtohen këta fëmijë”, thotë Kuvendi i të Rinjve në reagimin e tyre.

“Për të ardhur deri tek një gjendje më e mirë, ne si Kuvend i të Rinjve të Kosovës kemi kërkuar inicimin e draft-ligjit për fëmijët me të cilin ligj dhe respektim të tij, fëmijët do të kenë trajtimin e merituar në familje dhe shoqëri”.

Andaj “NDAL SHFRYTËZIMIT TË FËMIJEVE”

Më Shumë

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Radiotelevizioni i Malit të Zi (RTCG) ka dhënë lajmin e tmerrshëm mëngjesin e sotëm (e shtunë) për shkak se ka ndërruar jetë në moshën...

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

Lajmet e Fundit