12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Aktakuza ndaj Jakup Krasniqi është konfirmuar, lidhet me Thaçin dhe Veselin

Aktakuza e ish-kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqi, ndërlidhet me atë të presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së Kadri Veseli. Këtë konkludim e ka Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi.

Teksa ka folur për këtë aktakuzë, Miftaraj për Ekonomia Online ka thënë se në ditët në vazhdim mund të ketë bastisje në shtëpinë e Thaçit e Veselit, e për të cilët thotë se mund të përfundojnë në Hagë.

“Me vet faktin që si duket tani më kemi bastisje në shtëpinë e ish-kryetarit të kuvendit të Kosovës, zotri Jakup Krasniqi, kjo lë për të nënkuptuar që aktakuza ndaj të njëjtit tani më është konfirmuar dhe si duket kjo lidhet me të njëjtën aktakuzë ku është edhe presidenti Thaçi dhe kryetari i PDK-së>

“…mund të konkludojmë se në ditët në vazhdim gjatë këtij muaji do të ketë bastisje dhe mundësi qoftë presidenti Thaçi, qoftë zotri Veseli, nëse ju është konfirmuar e njëjta aktakuzë shumë shpejt në një far mënyrë mund ti shohim të shkojnë në Hagë për tu përballur para gjyqtarit të procedurës paraprake”, ka thënë ai për Ekonomia Online.

Forcat e shumta policore nga njësia EULEX-it në mëngjesin e sotëm rreth orës 06:00, kanë shkuar në shtëpinë e Jakup Krasniqit në Prishtinë.

Ata kanë bllokuar edhe rrugën në të cilën gjendet shtëpia e Krasniqit.

Jakup Kraniqi është një nga figurat kryesore të Ushtrisë? Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ai ishte ndër figurat kryesore të UÇK-së duke mbajtur edhe poste të larta gjatë luftës si zëdhënës i UÇK-së.

Ai ishte ftuar për intervistim nga Haga në korrik të vitit të kaluar.

Poste të larta Krasniqi kishte edhe pas luftës si kryetar Kuvendit të Kosovës dhe Ministër dhe të tjera.

Ai ishte Ministër i Ministrisë? së Shërbimeve Publike në Qeverinë? e Kosovës e më pas mori postin e të parit të Kuvendit të Kosovës.

Krasniqi mban postin e kryetarit të Këshillit Kombëtar të Nismaës Socialdemokrate.

Më Shumë

Vetura godet një fëmijë në Prizren

Një fëmijë është goditur nga një veturë, e cila është larguar nga vendi i ngjarjes. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe pas trajtimit mjekësor është...

“Nuk kemi shenja të të pagjeturve”, në Rahovec përkujtohen masakrat e regjimit serb një ditë pas hyrjes së NATO-s

Rahoveci ka shënuar sot përvjetorin e masakrave të ndodhura në disa fshatra të saj. Në Brestoc në 24-vjetorin e tyre, u kujtuan 5 dëshmorët...

Lajmet e Fundit