11.9 C
Prizren
E shtunë, 6 Nëntor, 2021

Aliu: Ministria paralajmëroi Komunën e Prizrenit, por asnjëherë nuk morëm përgjigje

Vjollca Aliu nga Departamenti i Trashëgimisë Kulturore nga Ministria e Kulturës, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se ministria kishte inspektuar pjesën historike të Prizrenit dhe kishte kërkuar nga organet komunale ndërhyrje për ta siguruar zonën, por Komuna asnjëherë nuk kthej përgjigje tek ministria për këtë çështje.

Ministria, sipas Aliut, kishte kërkuar të sigurohej pikërisht ajo zonë ku të hënën gjeti vdekjen një vajzë tre vjeçare, e cila u zu nga shembja e një muri.

“Ligji për qendrën historike të Prizrenit është në përgjegjësi të Komunës së Prizrenit dhe ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor. Sa i përket sigurisë publike, ministria e Kulturës nuk është përgjegjëse për siguri publike”, ka thënë Aliu në Info Magazine.

“Shembja e parë ka filluar me 9 janar ne kemi një shkresë për këtë rast, në orët e vona të mbrëmjes kur e kemi monitoruar këtë rast. Ministria e Kulturës me urgjencë ka kërkuar nga komuna e Prizrenit dhe drejtoritë përkatëse të ndërmarrin masat menjëherë. Ne asnjëherë nuk kemi marrë përgjigje për këtë”.

Më Shumë

Si po e kalon kohën në burg ish-presidenti Thaçi? – tregon bashkëpunëtori i tij i afërt

Njëri prej bashkëpunëtorëve më të afërt të ish-presidentit Hashim Thaçi, Ismail Syla, ka ndarë rrëfimin e tij ku tregon për kohën të cilën ish-shefi...

Për Rina Balajn vera nuk ka përfunduar, vjen me poza provokuese në bikini

Këngëtarja e njohur,  Rina Balaj është tejet e pëfolur nga mediat rozë. Bukuroshja prej disa ditësh po shijon pushimet në Greqi së bashku me partnerin...

Vetëvendosja do të ketë veç një asambleist më shumë se PDK-ja në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren do të ketë veç një asambleist më shumë sesa PDK-ja. Vetëvendosja do të ketë 12 asambleistë në Kuvendin Komunal të Prizrenit,...

Vendet ku nesër nuk do të ketë rrymë në Prizren

KEDS ka njoftuar se do të ketë punime në rrjet përgjatë ditës së nesërme për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit. Vendet...

Japin mbrojtjen inxhinieri i gjeodezisë në Prizren dhe zyrtarja komunës, nën akuzat për korrupsion

Pranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, sot e kanë dhënë mbrojtjen e tyre inxhinieri i gjeodezisë, Bajram Selmani dhe...

Memli Krasniqi: Malisheva po i bashkohet përsëri vizionit të PDK-së

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi bashkë me kryetarin në ardhje të Malishevës, Isni Kilaj takuan aktivistët e Partisë Demokratike të Kosovës, të cilët po...

Policët në Prizren nisin ditën me ushtrime të ndryshme me nxënës

Në vazhdim të aktiviteteve policore, njësia e komunitetit së bashku me udhëheqës të stacionit policor të Prizrenit kanë vizituar ShFMU “Fatmir Berisha”, ku përveç...

Haskuka dhe Totaj e telefonojnë Qunin

Kryetari i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren, Anton Quni thotë se dega të cilin ai e udhëheq ende nuk ka vendim...

Ligji i pagave, SBASHK-u kërkon nga ministrja Nagavci që të procedohet në Kuvend

Përfaqësuesit e Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë kanë takuar sot ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci, me të cilën kanë biseduar për Ligjin e...

Gërvalla për liberalizimin e vizave: Nuk mund ta di se kur do të ndodhë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla, gjatë raportimit në Komisionin për Integrime Evropiane ka folur për liberalizimin e vizave dhe...

Përlotet sërish Beatrix Ramosaj, brenda shtëpisë së Big Brother ia fusin qenin e saj

Prova javore e banorëve po sfidon tej mase banorët e Big Brother VIP Albania. Atyre nuk u lejohet të reagojnë ndaj personave apo çfarëdo që...

Ylli fiton ndaj Bashkimit dhe del përkohësisht në krye të tabelës

Në ndeshjen e parë të sezonit në “Sezai Surroi”, Bashkimi ka pësuar humbje nga Golden Eagle Ylli me rezultat 76:71, në kuadër të javës...

Haskuka: Qytetarët e dinë se PDK-ja nuk duhet të kthehet në pushtet, sidomos jo në formën e PAN-it

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se qytetarët e dinë se PDK-jaa nuk duhet të kthehet në pushtet, e sidomos jo në formën...

Milani pa dy mbrojtësit kryesorë anësorë kundër Interit

Klubi i Milanit ka bërë me dije se do të ketë një mungesë të rëndësishme në repartin defensiv në derbin ndaj Inter-it të dielën. Gjatë...

Totaj (PDK): Mund të bëjmë edhe ndonjë koalicion tjetër ditëve në vazhdim

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj në Rubikon në Klan Kosova ka folur në lidhje me koalicionet. Ai tha se nuk e...

Gjendet gjallë e shëndoshë vajza 4-vjeçare e zhdukur para 18 ditëve

Një vajzë 4-vjeçare, e cila ishte zhdukur për 18 ditë në një pjesë të skajshme të Australisë Perëndimore, është gjetur gjallë e shëndoshë në...

Lajmet e Fundit