15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Aliu: Ministria paralajmëroi Komunën e Prizrenit, por asnjëherë nuk morëm përgjigje

Vjollca Aliu nga Departamenti i Trashëgimisë Kulturore nga Ministria e Kulturës, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se ministria kishte inspektuar pjesën historike të Prizrenit dhe kishte kërkuar nga organet komunale ndërhyrje për ta siguruar zonën, por Komuna asnjëherë nuk kthej përgjigje tek ministria për këtë çështje.

Ministria, sipas Aliut, kishte kërkuar të sigurohej pikërisht ajo zonë ku të hënën gjeti vdekjen një vajzë tre vjeçare, e cila u zu nga shembja e një muri.

“Ligji për qendrën historike të Prizrenit është në përgjegjësi të Komunës së Prizrenit dhe ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor. Sa i përket sigurisë publike, ministria e Kulturës nuk është përgjegjëse për siguri publike”, ka thënë Aliu në Info Magazine.

“Shembja e parë ka filluar me 9 janar ne kemi një shkresë për këtë rast, në orët e vona të mbrëmjes kur e kemi monitoruar këtë rast. Ministria e Kulturës me urgjencë ka kërkuar nga komuna e Prizrenit dhe drejtoritë përkatëse të ndërmarrin masat menjëherë. Ne asnjëherë nuk kemi marrë përgjigje për këtë”.

Kurti e Çeku udhëtojnë për në Zvicër

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka udhëtuar sot për në Zvicër. Pasdite...

Pronari i Golden Eagle kërkon të themelohet fondi për Policinë e Kosovës: Do të ndaj 30 mijë euro

Pronari i kompanisë Golden Eagle, Shaqir Palushi ka kërkuar që të themelohet urgjent Fondacioni për Policinë e Kosovës. Palushi ka njoftuar përmes Facebookut se për...

Lajmet e Fundit