1.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

“Armikun i Popullit” i Shkupit e i Prishtinës në Tiranë

20140703101159155646Është shfaqur në Teatrin Kombëtar të Tiranës pjesa teatrore “Armiku i popullit”, sipas tekstit të Ibsenit, me regji të Dino Mustafiqit. Shfaqja është realizuar nga “Teatri i një aktori” nga Shkupi dhe Teatri “Oda” nga Prishtina dhe në të interpretuan aktorët Bajrush Mjaku, Bislim Muçaj, Ilire Vinca, Alban Ukaj, Arta Selimi, etj.

Të gjitha përmasat e fuqisë së pushtetit mbi qytetarët dhe mbi shoqërinë i shpërfaq qartë e bukur shfaqja teatrore “Armiku i popullit”, me tekst të shkrimtarit e dramaturgut të madh norvegjez të shekullit 19, Henrik Ibsen. Këtë e ka arritur regjisori nga Sarajeva Dino Mustafiq, me trupat dy teatrove të vogla shqiptare: “Teatrit të një aktori” nga Shkupi dhe teatrit “Oda” nga Prishtina. Pushteti bën gjithçka që t’i mundë rivalët e kundërshtarët, kushdo qofshin ata. I lut. I kërcënon. I shantazhon. I njollos. I korrupton.

I shpall naivë, të marrë, tradhëtarë. I shpall armiq… Në fund, kur sigurohet se i ka hequr qafe, pushteti i rehabilieton kundërshtarët. I qanë. I lavdëron. I dekoron… Pushteti i ka të gjitha mjetet dhe mundësitë ta mbrojë veten e vet nga rivalët e kundërshtarët. E ka pushtetin. I ka mekanizmat. I ka mediat. I ka paratë… Atë fuqi, fuqinë e pushtetit, me të gjitha përmasat e saj, e ndjen në lëkurën e tij Doktor Stokman, mjeku i banjave, i cili shpallet armik i popullit nga i vëllai, Pjeter Stokman, njeri i veshur me pushtet. Fuqinë e pushtetit e ndjejnë, me po të njëjtat përmasa, edhe njerëzit e Doktor Stokmanit, familja dhe përkrahësit e idesë së tij për eliminimin e burimit të infeksionit në banjat e qytetit.

Më Shumë

Grabitësi i armatosur vodhi 10,000 euro nga filiali i institucionit financiar në Prizren

10,000 euro i ka marrë grabitësi në institucionin mikrofinanciar në Prizren të premten. Menaxherja e filialit ka thirrur policinë pasi personi i maskuar dhe i...

Brighton refuzon ofertën e dytë të Arsenal-it për Caicedo-n

Arsenali-t i është refuzuar edhe oferta e dytë për të nënshkruar mesfushorin e Brighton & Hove Albion, Moises Caicedo, thotë Sky Sports. Caicedo, 21 vjeç,...

Lajmet e Fundit