16.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Asamblistët e Fëmijëve nga Prizreni vizituan Komunën e Mitrovicës

Në sallën e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës është realizuar mbledhja e radhës në mes të asamblistëve të fëmijëve nga qyteti i Prizrenit dhe qytetit të Mitrovicës.

Asambleja Komunale e Fëmijëve është organ legjitim i përfaqësimit të fëmijëve në vendimmarrje në nivel lokal dhe ambient ku vazhdimisht promovohen liritë dhe të drejtat e fëmijëve.

Qëllimi i këtij takimi kishte të bëjë kryesisht me shkëmbimin e përvojave të tyre me ç’rast u njoftuan nga afër me sfidat të cilat po përballen të dy asambletë dhe njëkohësisht u diskutua për realizimin projekteve të përbashkëta për vitin e ardhshëm.

Fillimisht hapjen e diskutimit e bëri koordinatori i Njësisë për të Drejta te Njeriut nga Komuna e Mitrovicës, Fitim Rama, i cili përgëzoj asamblistët e rijnë nga të dy qytetet për këtë iniciativë e cila do të shërbej si urë lidhëse ne shkëmbim të përvojave.

Ndërsa në fjalën e tij kryetari i Asamblesë së Fëmijëve në Komunën e Mitrovicës, Irfan Peci, pasi falënderojë mysafirët nga Prizreni për shkëmbimin e ideve dhe mundësive bashkëpunuese për të ardhmen, u zotuar që vazhdimisht do të punohet që të promovohen liritë dhe të drejtat e fëmijëve.

Më Shumë

Temperaturat sot shënojnë ngritje, maksimalja 25 gradë celsius

Për sot parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku gjatë orëve të mëngjesit pritet të ketë reshje lokale shiu, kryesisht në zonën...

Anulohet konkursi për sekretarë të shkollave në Prizren

Komuna e Prizrenit ka anuluar konkursin e Drejtorisë së Arsimit për sekretarë të shkollave. Ky vendim është marrë nga ana e kryetarit të Komunës, Shaqir...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit