10.8 C
Prizren
E martë, 16 Nëntor, 2021

Avdyli reagon pas emërimit të ministrit të ri të Shëndetësisë:“Nuk kam kurrfarë deklarate, më vjen keq”

Haxhi Avdyli, deputeti i Listës Guxo i cili mendohej se do të bëhej Ministër i Shëndetësisë, pas dorëheqjes së Arben Vitisë, ka reaguar për herë të parë pas publikimit të lajmit që Rifat Latifi ka marr postin e të parit të Shëndetësisë në Qeverinë Kurti.

Avdyli, nuk ka komentuar lajmin e emërimit të Latifit, duke preferuar të tregojë se si po harmonizohen disa ligje të shëndetësisë.

Avdyli ka shkruar se dje dhe sot, Komisioni për Shëndetësi dhe përfaqësuesit ligjorë të Ministrisë së Shëndetësisë, po punojnë fort për të harmonizuar ligjet e shëndetësisë me ligjin për kundërvajtje dhe plotësime tjera.

“Dje e sot komisioni për shëndetësi, bashkë me përfaqësuesit ligjor të MSH e Qeverisë, drejtorët e inspekorateve e akterë tjerë, nga ora 10 deri pasdite po punojmë në harmonizimin e ligjeve të shëndetësisë me ligjin për kundërvajtje dhe plotësime tjera. Nga 15 ligje të kaluara në lexim të parë, dje e sot gjysmën e ligjeve nga 15 i përfunduam. Pjesa tjetër do harmonizohen në ditët në vijim në mënyrë që ti kemi gati për aprovim përfundimtar në një nga seancat e radhës. Ky harmonizim këtyre ligjeve është dashtë të kryhej nga 2017 ,kur është aprovuar ligji për kundërvajtje, por po kryhen në fund të vitit 2021”, ka shkruar Avdyli.

Kur Avdyli ishte pyetur në nëntor nëse do ta jetë ministër i ri i Shëndetësisë, Avdyli as nuk e kishte mohuar as pohuar.

“Nuk kam kurrfarë deklarate, më vjen keq”, tha shkurt Avdyli për Insajderi.

Avdyli kishte thënë se nuk është në dorën e tij posti i ministrit, ndërsa kishte treguar se diskutimet janë të vazhdueshme.

“Nuk mund me i konfirmua asgjë, sepse procesi i diskutimeve është i nivelit më të lartë, është i vazhdueshëm por nuk mund ta konfirmoj asgjë sepse kjo nuk është në dorën time por në dorën e atyre të cilët janë vendimmarrës në politikën kosovare sot”, kishte shtuar tutje.

Ndërkohë, se ministri do të jetë nga radhët e “Listës Guxo” e tha edhe ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i cili poashtu vije nga kjo listë.

Në një konferencë për media ku foli për projektligjin për bujqësi dhe zhvillim rural, i cili u miratua paraprakisht në mbledhjen e qeverisë, Peci u pyet nëse ministri i Shëndetësisë do të jetë nga Lista Guxo, por tha se nuk mund të flasë për emrin.

“Tash unë këtu kam dalë për të diskutuar për zhvillimet e fundit në sektorin e bujqësisë. Se cili do të jetë emri i ri i ministrit të Shëndetësisë do ta vendos kryeministri. Ne si partner i Qeverisë normalisht që do ta kemi pjesën e konsultave, por nuk mund të flas se cili do të jetë ministri i Shëndetësisë”, tha Peci, përcjell Insajderi.org

Më Shumë

Pupovci, SBAShK-ut: Ligji i Pagave mund të aprovohet deri në fund të vitit

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, në një konferencë për medie, ka bërë me dije se është duke u punuar intensivisht...

Kur gënjejmë jemi ne, apo ”telefoni”?

Teknologjia po u ofron njerëzve më shumë mënyra për t’u lidhur, por njëherazi mos u ka ofruar edhe më shumë mundësi për të gënjyer? Për...

Lajmi i fundit: Shaqir Totaj e fiton Prizrenin

Kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj e ka fituar Prizrenin. Rezultati përfundimtar sipas KQZ-së: Shaqir Totaj, 27.017 vota Mytaher Haskuka, 25.942 vota

Prizren, shtyhet seanca për vrasje shkaku i borxhit prej 20 euro

Mungesa e dëshmitarit Nderim Alijaj si dhe të ekspertit të mjekësisë ligjore, Musa Gashi ka bërë që të dështojë seanca ndaj të akuzuarit Sylejman...

Si e vodhën hajnat arin në një shtëpi në Dragash?

Dy persona janë dënuar me nga një vjet burgim nga Gjykata Themelore e Prizrenit, pasi u vërtetua se të njejtit kishin vjedhur në vitin...

Martohet Paris Hilton

Paris Hilton është martuar me sipërmarrësin Carter Reum në një ceremoni luksoze të organizuar në pronën e gjyshit të saj të ndjerë në Bel-Air,...

SBAShK-u proteston më 4 dhjetor, paralajmërohet grevë në janar nëse s’reflekton Qeveria

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) do të protestojë me 4 dhjetor për shkak të mosmiratimit të Ligjit të Pagave, Ekonomia...

Nisma i fiton zgjedhjet në Malishevë

Ekrem Kastrati i Nismës Socialdemokrate ka dal fitues i zgjedhjeve në Komunën e Malishevës, shkruan Gazeta Express.   Ai ka marr 10.394 vota, teksa kundërkandidati i...

Exitpolli i Albanian Post në T7: Prizrenin e fiton Shaqir Totaj

Televizioni T7 në bashkëpunim me Albanian Post kanë realizuar Exitpoll-in për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë. Në Komunën e Prizrenit sipas këtij...

Pamje nga tentim grabitja në argjendarinë në Prizren dhe plagosja e pronarëve

Mbrëmjen e së hënës, dy persona mbetën të plagosur në Prizren, gjatë një tentimgrabitjeje të armatosur, në një lokal argjendarie. Klankosova.tv i konfirmoi policia se...

Heqja e “drynave të dashurisë” nga ura në Prizren, qytetari thotë se do ta lëshojë gruan!

Drynët e vendosur nga çiftet tek “Ura e Kaltër e Dashurisë” në Prizren, janë larguar prej aty gjatë ditës së djeshme, meqenëse ura do...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Sonte, është gjetur pa shenja jete një person i moshës 65 vjeçare në rrugën ” Xhon Harison”. Vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor...

Zvogëlimi i mbështetjes perëndimore për marrëveshjen e Dejtonit është ogur i keq për Bosnjën

Këshilli i Sigurimit i OKB-së javën e kaluar zgjati për një vit mandatin e një force paqeruajtëse të udhëhequr nga BE-ja në Bosnjë dhe...

Malishevë/ Dëshmitari thotë se vjedhja shtëpisë së axhës së tij ndodhi natën dhe nuk pa askënd

Dëshmitari Bajram Vrenezi ka thënë se nuk ka parë asnjë njeri duke e thyer shtëpinë e axhës së tij. Ka deklaruar se vjedhja është...

KQZ shpërndan materialin zgjedhor, mbi 1 milion e 136 mijë fletëvotime të shtypura

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur shpërndarjen e materialit kryesor për raundin e dytë zgjedhor, duke përfshirë edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të...

Profili i kryetari të ri të Prizrenit, Shaqir Totaj

Shaqir Totaj është i lindur më 24 dhjetor 1960. Shkollën fillore dhe gjimnazin e ka përfunduar në komunën e Prizrenit teksa ka diplomuar për ekonomi...

Lajmet e Fundit