12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Ballkani e fiton derbin ndaj Dritës, Prishtina barazon me Gjilanin

Ballkani ka shënuar fitore të madhe ndaj Dritës në udhëtim në kuadër të javës së 33-të në Superligën e Kosovës në futboll.

Suharekasit triumfuan 1:2 ndaj “Intelektualëve”, për të mbetur fuqishëm në garë për titull kampion, shkruan Gazeta Express.

Ishte Meriton Korenica që kaloi mysafirët në epërsi në minutën e 11-të të ndeshjes.

Por, rezultati u barazua në 1:1 nga Muharrem Jashari në minutën e 43-të.

Ballkani gjeti forcë dhe arriti të rikthente epërsinë nëpërmjet Lumbardh Dellovës në minutën e 85-të, që në fund doli të ishte edhe goli i fitores.

Me këtë triumf, Ballkani shkon në kuotën e 66 pikëve në vendin e dytë, aq sa ka edhe Drita në pozitën e parë.

Pa fitues dhe pa gola u mbyll derbi tjetër mes Prishtinës dhe Gjilanit.

Kryeqytetasve u duhej fitorja për të luftuar për pozitën e tretë, por që nuk arritën të triumfonin.

Gjilani mbetet i treti, pozitë që dërgon në garat evropiane me 51 pikë, shtatë më shumë se Prishtina e Dukagjini që gjenden në pozitat katër dhe pesë.

Me rezultat të njëjtë u mbyll edhe dueli tjetër mes Llapit dhe Ferizajt.

Ky barazim ia humb shpresat Llapit për pozitën e tretë, pasi tani gjendet i gjashti me 42 pikë, nëntë më pak se Gjilani.

Në anën tjetër, Ferizaj mbetet në pozitën e parafundit me 35 pikë dhe do të luftojë deri në fund për të mos rënë nga elita e futbollit kosovar. /Gazeta Express/

Më Shumë

Vazhdojnë pushimet luksoze në Egjipt, kjo është ‘sefaja’ që po e bëjnë Arjola e Adriana

Dy aktoret e njohura shqiptare, Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri, janë shoqe shumë të mira me njëra-tjetrën. Përveç projekteve të përbashkëta në sferën profesionale, ato...

Horoskopi i ditës së martë, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Sot ndiheni të qetë dhe me një mentalitet pozitiv, gati për ta shijuar plotësisht ditën. Nëse keni plane për t’u shoqëruar me miqtë, këshillohet...

Moti sot me diell

Lajmet e Fundit