19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Ballkani kërkon të arrijë atë që nuk e ka arritur asnjë skuadër nga Kosova

Kampioni i Kosovës, Ballkani kërkon të arrijë suksesin më të madh të një klubi nga Superliga, duke kaluar raundin e parë kualifikues në Ligën e Kampionëve.

Shumë skuadra të Kosovës janë paraqitur në kualifikueset e Ligës së Kampionëve, por asnjëherë asnjëra nuk ka arritur ta ‘shkel’ raundin e dytë.

Klube si Trepça ’89, Drita dy herë, Prishtina dhe Ballkani tashmë për herë të dytë kanë qenë ekipet që kanë prezantuar Kosovën në Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, edhe përkundër fitoreve dhe rezultateve pozitive, asnjëherë nuk është kaluar raundi i parë, pasi gjithmonë ekipet janë eliminuar ose kanë kaluar vetëm raundin e parë para-kualifikues.

Këtë sukses të madh apo historik po synon ta arrijë kampioni i dyfishtë i Superligës së Kosovës, Ballkani, i cili është në rrugën e duhur.

Therandasit kanë fituar ndeshjen e parë në Prishtinë me rezultat 2-0 javën e kaluar dhe në takimin e sotëm në “Huvepharma Arena” të Razgradit, Ballkani synon raundin e dytë historik, pasi aty e dërgojnë tri rezultate: fitorja, barazimi dhe humbja me një gol dallim, shkruan Telegrafi.

Por, si është situata dhe historia e klubeve të Superligës së Kosovës në garat e Ligës së Kampionëve dhe cilat janë rezultatet tyre të cilat Ballkani mund t’i thyej të gjitha sot?


Bëhu me banesë  në super lokacion, pranë qendrave tregtare Galeria Shopping Mall,  dhe Abi Çarshia, Qëndra Mjeksis Urgjente 100m , Stacioni i Autobusëve 100m.

Kontakti:

Mob: +383 44 128 112

Email: [email protected]

Ëeb: www.renelualtahiri.com

————————————————————————————————

 

Ekipi i parë që luajti në Ligën e Kampionëve nga Kosova ishte Trepça ’89 në sezonin 2017/18, pasi një sezon më parë kampioni i atëhershëm Feronikeli nuk arritur të licencohet duke dështuar të paraqitet në garën prestigjioze.

“Minatorët” në atë kohë e nisen nga raundi i parë kualifikues ku u përballen me Vikingur Gota të Ishujve Farore, ku ndeshjen e parë në udhëtim e humben 2-1, ndërsa në “Adem Jashari” dëshpëroi duke u mposhtur 4-1 dhe duke u eliminuar.

Në edicionin pasues 2018/19 ishte Drita skuadra kosovare që luajti në Ligën e Kampionëve, por kësaj radhe nga raundi para-kualifikues, ku morën pjesë katër ekipe kampione nga federatat në vendet e fundit në ranglistën e UEFA-s.

Drita u shortua me Santa Coloma të Andorrës, të cilën e eliminoi në gjysmëfinale, ndërsa në finale të raundit para-kualifikues mposhti Lincolnin e Gjibraltarit duke u kualifikuar në raundin e parë kualifikues, ku u eliminua nga suedezët e Malmos me rezultat të përgjithshëm 5-0, përcjell Telegrafi.

Pasi dështoi në sezonin e parë, Feronikelit i erdhi radha për paraqitje në garat e Ligës së Kampionëve në edicionin 2019/20, ku e nisi nga raundi para-kualifikues.

Megjithatë, drenicasit sikurse gjilanasit e Dritës, edhe pse mposhten Lincolnin në gjysmëfinale e Santa Coloman në finale, në raundin e parë kualifikues u eliminuan nga uellsianët e TNS me rezultat të përgjithshëm 3-2, ku njërën humben 0-1, e tjetrën barazuan 2-2.

Në sezonin 2020/2021 ishte përsëri Drita e Gjilani që luajti në Ligën e Kampionëve në raundin para-kualifikues të zhvilluar në Nyon të Zvicrës shkaku i pandemisë.

Në gjysmëfinale, Drita e kaloi Inter d’Escalades të Andorrës duke e mposhtur me rezultat 2-1, ndërsa në finale humbi me rezultat zyrtar 3-0 nga Linfieldi për shkak të rasteve të shumta me coronavirus në skuadër.

Në edicionin e radhës, atë 2021/2022 ishte kampionia Prishtina e cila nisi garat nga raundi i parë para-kualifikues i Ligës së Kampionëve, ku në gjysmëfinale mposhti Folgore të San Marinos me rezultat 2-0, ndërsa në finale kaloi Inter d’Escalades të Andorrër me rezultat të njëjtë 2-0.

Megjithatë, klubi më i trofeshëm kosovar u eliminua në raundin e parë kualifikues nga klubi i madh hungarez, Ferencavors, i cili e mposhti me rezultat të përgjithshëm 6-1, ku ndeshja e parë u mbyll 3-0, ndërsa e dyta 3-1.

Në sezonin e fundit, atë 2022/2023, kampioni i Kosovës, Ballkani i nisi garat nga raundi i parë kualifikues i Ligës së Kampionëve për shkak të përmirësimit të rezultateve.

Ballkani u shortua në Zalgirisin e Lituanisë, ku si mysafir mori rezultat të mirë 1-1, por në Prishtinë humbi në kohën shtesë 1-0 dhe u eliminua.

Pas këtij eliminimi, therandasit kaluan në Ligën e Konferencës, ku arriten rezultat historik duke u kualifikuar në grupe, por raundi i parë kualifikues i Ligës së Kampionëve mbeti “kështjellë e pathyer” nga klubet kosovare.

Tani edhe në këtë sezon, ekipi i Ilir Dajës e nisi nga raundi i parë kualifikues dhe ka gjasa të mira të bëjë histori duke ‘shkel’ raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve, pas fitores 2-0 ndaj Ludogorets në ndeshjen e parë të zhvilluar në Prishtinë.

“E kishim studiuar kundërshtarin duke e respektuar maksimalisht, pasi bëmë futboll goxha të mirë në gjitha aspektet. Bëmë lojën tonë që rezultoi me sukses”.

“Ne nuk do të mbrohemi edhe pse kemi fituar 2:0. Do të punojmë edhe në fazën e mbrojtjes edhe sulmit, pasi mendojmë se Ludogoretsi do ta filloj më furishëm takimin për shkak se është minus dy gola”.

“Do ta bëjmë mbrojtjen, por ashtu siç e kemi bërë në Prishtinë”, ka thënë trajneri Ilir Daja në konferencën për shtyp. /Telegrafi/

Më Shumë

Shqiponjat me rekord në Euro 2024, por pikët i merr Italia

Shqipëria e ka nisur me humbje kampanjën në Euro 2024, pasi u mposht nga Italia me rezultat 1-2. Kombëtarja shqiptare fillimisht kaloi në epërsi me...

Mot me diell sot, temperaturat arrijnë deri në 29 gradë Celsius

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Siç bën me dije Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, temperaturat maksimale do...

Lajmet e Fundit