4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Begaj e Tahiri, ju bëjnë thirrje malishevasve ta nënshkruajnë peticionin

Begaj dhe TahiriKryetar i Malishevës, Ragip Begaj ka pritur sot zëvendëskryeministren e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, dhe së bashku ju kanë bërë thirrje malishevasve, që ta nënshkruajnë peticionin me të cilin po kërkohet drejtësi ndërkombëtare për gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në këtë ngjarje, ishin të pranishme edhe femrat anëtare të Asamblesë Komunale të Malishevës, deputetja e sapozgjedhur në Kuvendin e Kosovës, znj. Shukrie Bytyçi dhe gratë aktiviste të organizatave të ndryshme joqeveritare që veprojnë në Malishevë.

“Jemi të nderuara dhe të fuqizuara nga pritja e kryetarit të komunës dhe me këtë rast ftojmë të gjithë qytetarët e Malishevës dhe rrethinës, që ta nënshkruajnë peticionin. Mendoj se nuk ka nevojë të flitet për peshën e kësaj iniciative. Çështja e dhunimit të grave gjatë luftës, është një tragjedi e të gjithë kombit tonë. Por ajo që ne kërkojmë tash është drejtësia ndërkombëtare për gratë e dhunuara gjatë luftës. Përmes drejtësisë ndërkombëtare kërkojmë që kryesit e këtij krimi të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimet e merituara, me këtë rast ne ju japim mbështetje zonjave tona dhe që jemi me ato”, tha në deklarimin e saj, zv/kryeministrja e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri.

“Malisheva ju ka bashkëngjitë këtij nënshkrimit të këtij peticioni. Besoj se është shumë i nevojshëm dhe unë i inkurajoj të gjitha ato nëna e motra që kanë pasur pasoja dhe dëshiroj që drejtësia ndërkombëtare ta thotë fjalën e vet dhe ajo që ju ka ndodh atyre, në fakt na ka ndodh të gjithë neve shqiptarëve dhe ato duhet të jenë krenare, pasi nuk është asgjë e turpshme. Ato duhet të jenë krenare, pasi të gjithë ato janë meritore për lirinë e Kosovës. Ne do t bëjmë maksimumin që përkrahje të jetë sa më e madhe për këtë peticion”, ka thënë mes tjerash, në deklarimin e tij, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Lajmet e Fundit