9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Berishaj premton publikimin e CV-ve, transparencë e depolitizim të UP-së

Anton BerishajUshtruesi i detyrës së rektorit të Universitetit të Prishtinës, Anton Berishaj, ka thënë se një ndër prioritetet gjatë mandatit të tij do të jetë publikimi i të gjitha CV-ve të stafit akademik, që është i angazhuar në UP.

Kjo, sipas tij, do të bëhet brenda kohës sa ai do të jetë ushtrues detyre. Gjithashtu, Berishaj ka thënë se do të rrisë transparencën në UP dhe një ndër zotimet kryesore thotë se do të jetë largimi i ndikimeve të politikës në vendimet e rektoratit, raporton KTV.

Berishaj është zgjedhur U.D. i rektorit nga Këshilli Drejtues i UP-së, të premten e kaluar dhe do të jetë në këtë pozitë deri sa të organizohen zgjedhjet e reja në këtë universitet. Ai pritet që gjatë ditëve të vijim të emërojë edhe prorektorët dhe të kompletojë stafin udhëheqës të UP-së.

Më Shumë

42 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

42 aksidente kanë ndodhur në 24 orët e fundit në vendin tonë. Një aksident ka qenë me fatalitet, 17 me të lënduar dhe 24 me...

Kush është ish i burgosuri “i rrezikshëm” që u kap sot për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Një i vdekur, një i plagosur e dy të arrestuar është bilanci i operacionit të sotëm policor për rastin e grabitjes së armatosur në...

Lajmet e Fundit