35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Biblioteka në plazh

bibliot-balline-te-kulturaBiblioteka më e afërt në plazh që mund të gjeni është ajo në Bullgari. Ajo është një ndër të parat e këtij lloji. Është projekti i një resorti turistik në Bullgari. Gjatë gjithë verës, pushuesit e këtij resorti do të kenë mundësi të zgjedhin një apo disa libra për të lexuar. Kjo bibliotekë verore ofron aktualisht më shumë se dy mijë libra falas, të gjithë këta libra të cilët pushuesit mund t’i marrin për t’i lexuar në të njëjtën kohë që ata pushojnë në plazh.Ajo është e vendosur në afërsi të hotelit dhe bregut të detit, kështu që për asnjë nga pushuesit, si ata që qëndrojnë në resort, po ashtu edhe për ata që marrin rreze dielli, nuk është larg. Në raftet e saj janë të renditura në çdo kohë me një rregullsi të pashembullt mbi 2 500 vëllime në më shumë se 10 gjuhë të botës, transmeton “Shekulli”.

Raftet janë shënuar me flamuj kombëtarë në varësi nga gjuha e librave. Biblioteka verore është plotësisht e lirë dhe nuk nevojitet kurrfarë pagese për të tërhequr një libër. Titujt janë zgjedhur me kujdes. Një nga menaxherët e resortit është kujdesur që në të të gjenden të gjitha shijet, duke filluar që nga klasikët botërorë e deri tek veprat e realizuara në filma. Ka tituj që shërbejnë mistere, lexime romantike, kujtime, etj. Për turistët e huaj, ata ofrojnë mbledhjen e tregimeve nga Jordani Yovkov, një shkrim bullgar, botuar në gjashtë gjuhë të ndryshme.

Biblioteka verore është bërë nga materiali rezistues ndaj erës së fuqishme dhe diellit ekstrem. Edhe në mot me shi, ndodh që ndonjëherë të bjerë shi edhe në plazh, librat janë të mbrojtur. Gjatësia e Bibliotekës së plazhit është 12 metra dhe ajo ka 140 rafte me kapacitet për të mbledhur më shumë se 4 000 vepra. Biblioteka është hapur që nga 2 korriku.

Më Shumë

Argjentina fiton për herë të 16-të në histori Kupën e Amerikës

Argjentina triumfon në Copa America. Skuadra bardhekaltër vulosi suksesin rekord të 16-të në histori, në Copa América, pasi një gol në kohën shtesë nga Lautaro...

Sot publikohen të dhënat e para të regjistrimit të popullsisë

Agjencia e Statistikave të Kosovës sot do të publikojë të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave. Në ngjarjen që pritet të...

Lajmet e Fundit