19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Prevalla, prioritet i Prokurorisë

Prevalla 2Lëndët për Prevallën kanë qenë dhe do jenë prioritet i Prokurorisë së Qarkut në Prizren, bën të ditur kryeprokurori, Sylë Hoxhaj. Ai thotë se gjysma e të dyshuarve janë marrë në pyetje, ndërsa deri në fund të shtatorit, i gjithë procesi do të përfundojë.Për Prevallën në Prokurorinë e Qarkut në Prizren, kanë arritur 21 kallëzime penale, duke përfshirë këtu edhe rastin e tre inspektorëve komunal , bën të ditur kryeprokurori Sylë Hoxhaj.

Ai këmbëngul se Prevalla është prioritet për stafin e tij, ndërsa brenda 10-të ditëve, kur kanë mbërritur këto kallëzime penale, janë ftuar të gjithë personat e gjysa e tyre i është përgjigjur ftesës. Të dyshuarit, janë marrë në pyetje nga prokurori i çështjes, ndërsa sipas Hoxhës, deri në fund të Shtatorit, kjo procedurë , do të përfundojë.

Kryeprokurorë i Prokurorisë Themelore, Sylë Hoxhaj hedh poshtë aludimet se Prokuroria e Qarkut në Prizren, po e zvarrit procesin e Prevallës.

Megjithëse, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë e ka zhveshur pushtetin lokal nga të gjitha kompetencat për Prevallën, Drejtori i Urbanizmit, Sadik Paçarizi, nëpërmjet telefonit thotë se është i sigurt se që nga vendimi i fundit i kësaj ministrie atje nuk po punohet,shkruan RTK

Ai thekson se, për momentin po i përmbahen urdhëresës së Ministrisë, por në qoftë se Ministria i hyn revidimit të planit për Prevallën, atëherë ai thotë se janë të gatshëm të kontribuojnë me idetë e tyre në këtë plan dhe konservimin e pjesës tjetër të Prevallës, sipas ligjit për parkun nacional të Sharrit.

Më Shumë

Ancelotti jep lajmin e hidhur: Kapitulli im i fundit është Reali

Në një intervistë me gazetën italiane “Il Messaggero”, trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, tregon se ka vendosur se kur do të vjen koha...

Themelorja konfirmon aktakuzën ndaj Myhater Haskukës dhe tre ish-deputetëve për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Gjykata Themelore në Prishtinë ka marr aktvendim me të cilin ka refuzuar si të pabazuara kërkesat për kundërshtim të provave dhe hudhje të aktakuzës...

Lajmet e Fundit