2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Biden paralajmëron votuesit se një presidencë e dytë e Trump do të kërcënojë demokracinë

Joe Biden ngriti në mënyrë dramatike paramendimin në fushatën e ardhshme zgjedhore presidenciale në SHBA të enjten, me një paralajmërim të ashpër dhe të pasionuar se demokracia amerikane është në rrezik nga një Donald Trump hakmarrës, kundërshtari i tij i mundshëm vitin e ardhshëm.

Përballë vlerësimeve të ndenjura të miratimit dhe shqetësimeve për moshën e tij të shtyrë, presidenti i SHBA-ve u përpoq të nxiste mbështetësit e tij të fjetur dhe të gjallëronte të pavendosurit, duke shpjeguar rreziqet që ai këmbënguli se një presidencë e dytë Trump do t’i sillte statusit të Amerikës si feneri kryesor në botë i qeverisë demokratike.

Duke e deklaruar historinë e SHBA-ve në “një pikë përkuljeje”, Biden, 80 vjeç, tha se karakteri dhe e ardhmja e vendit kërcënohej nga vlerat autoritare të lëvizjes së vetëquajtur Trump, Make America Great Again (MAGA).

“Ka diçka të rrezikshme që po ndodh në Amerikë,” i tha ai një auditori në Phoenix, Arizona. “Ka një lëvizje ekstremiste që nuk ndan bindjet themelore të demokracisë sonë: Lëvizja MAGA. Historia na ka sjellë në një kohë të re testimi”.

“Të gjithë ne po pyetemi tani: Çfarë do të bëjmë për të ruajtur demokracinë tonë?”

Zëri i tij nganjëherë binte në pak më shumë se një pëshpëritje, për të theksuar mesazhin e tij.

Biden thirri në fjalim edhe të ndjerin John McCain, një ish-senator republikan, me të cilin kishte një marrëdhënie të ngushtë, për të theksuar ato që ai thoshte se ishin virtytet vetëmohuese të demokracisë.

Ai u detyrua të ndalonte herët në fjalimin e tij kur një aktivist e ndërpreu për të kërkuar pse nuk kishte shpallur një emergjencë klimatike, sipas gazetarëve në auditor.

“Nëse heshtni, do të flas me ju menjëherë pas kësaj, në rregull?” u përgjigj presidenti. Ai më pas shtoi qartë: “Demokracia nuk është kurrë e lehtë – siç sapo e demonstruat”.

Duke iu referuar Trump me emër vetëm një herë në fjalimin e tij gjysmë ore, Biden megjithatë u përpoq të krahasonte normat dhe traditat demokratike me sjelljen që dukej se karakterizonte paraardhësin e tij.Albanian Post 

Më Shumë

Dosja e Prokurorisë, tre të arrestuar- krejt çka dihet për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Pamjet nga momenti i vjedhjes së argjendarisë “Diakos” lanë të tronditur opinionin publik. Disa persona me maska dhe me armë të gjata të tipit...

Flet pronari i argjendarisë së plaçkitur në Suharekë, tregon në detaje se si ndodhi ngjarja

Arbër Bytyqi, pronari i Argjendarinë “DIAKOS” në Suharekë  sontë në “Info Magazine” në Klan Kosova ka folur në lidhje me ngjarjen e djeshme në...

Lajmet e Fundit