0.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Bie vlerësimi për presidentin Joe Biden

Vlerësimi mesatar për presidentin Joe Biden ra nën 50 përqind, për herë të parë që kur ai mori detyrën, sipas sondazheve të shumta.

Rezultatet erdhën pas kritikave mbi tërheqjen e çrregullt të trupave amerikane nga Afganistani, pas së cilës pasoi marrja nën kontroll e vendit nga talibanët.

Rritja mbarëkombëtare e infeksioneve dhe vdekjeve nga COVID-19 gjithashtu ishte faktor në rezultat.

Që nga e mërkura, vlerësimi i miratimit të Biden ra në 49.3 përqind, ku 44.2 përqind prej tyre nuk ishin dakord me performancën e tij të punës.

Ndërkohë, RealClearPolitics i dha atij një vlerësim mesatarisht 49.6 përqind gjatë periudhës 10 ditore, nga 7 deri më 17 gusht, ndërsa vlerësimi i mosmiratimit ishte 47.2 përqind.

Edhe më keq, të dhënat nga një sondazh i Reuters/Ipsos treguan se vlerësimi i miratimit të Bidenit ra nga 53 për qind të premten, në 46 përqind të martën, një rënie që dukej e lidhur drejtpërdrejt me kaosin që po ndodhte në Afganistan.

Rastet e reja të koronavirusit janë rritur 52 për qind në shkallë vendi në krahasim me dy javë më parë.

Vdekjet në spital u rritën për 87 përqind, gjatë së njëjtës periudhë.

Më Shumë

300 policë nën hetim nga prokuroria në Shqipëri

Bilanci i vitit 2022 i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore dëshmoi se Policia e Shqipërisë vijon të ketë probleme. Punonjës të caktuar shpesh janë konstatuar në...

Shtatë raste të dhunës, dy prej tyre në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar së në 24-orëshin e fundit janë raportuar për shtatë raste të dhunës në familje. Ku dy prej tyre ishin në...

Lajmet e Fundit