4.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Blushi shpërthen kundër qeverisë Rama

Deputeti i Partisë Socialiste Ben Blushi, ka sulmuar ashpër qeverinë “Rama” dhe mazhorancën e majtë, që nuk ka mbajtur asnjë premtim nga ato që ka bërë thuajse dy vjet më parë.

Me tone të ashpra nga foltorja e Kuvendit, eputeti socialist e ka cilësuar kabinetin qeveritar si fantazma që ndjekin Sali Berishën. Ai ka thënë se në Shqipëri, qeveria, me reformat e saj po bën terror në mënyrë të padrejtë ndaj të varfërve.

“Shumica duhet të korrigjojë veten, – u shpreh Blushi. – Ka ca nga ata që thonë se unë po flas me gjuhën e Saliut, por unë u them se mbase nuk e dinë, se Saliu është një fantazmë, që disa e ndjekin e disa i ndjek. I mirëkuptoj ata që më shajnë mua. Kush flet si Saliu, unë apo jo, që kemi rritur çmimin e energjisë dhe kjo është e vërtetë. Ka më shumë rëndësi e vërteta sesa partia. Premtuan 300 mijë vende pune, por Kukësi është zbrazur nga shqiptarët. Fantazmën e Saliut e ndjekin ata që qeverisin si Saliu”.

“Unë thashë në fushatë se do ulim boxhin dhe ai u rrit. Po qeverisin si Saliu edhe pa Saliun… Kush e ndjek Saliun, ata që sollën kriminelët në parlament? Kush i futi këta në Kuvend, unë që po flas këtu? Po dikush i futi këtu, e pra kush bën si Saliu? Unë nuk flas si Saliu, unë jam shoku juaj”.

Më Shumë

Homazhe në Landovicë për nder të 28 Nëntorit

Me rastin e festave të nëntorit, janë bërë homazhe dhe janë vendosur kurora lulesh në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, në organizim të komunës...

Nëse s’ka koalicion PDK – LDK, pozita e nënkryetarit në Prizren e ‘rezervuar’ për Zafir Berishën

Zafir Berisha shumë lehtë mund të bëhet nënkryetar i kryeqytetit historik. Të paktën kështu ka mësuar GazetaBlic nga burime të sigurta në Prizren. Ky burim i...

Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të termineve për viza pune për kosovarët

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim për viza pune në këtë...

Latifi jep betimin si kryetar i Rahovecit

Kryetari i rizgjedhur i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot ka dhënë betimin për kryetar të kësaj komune. Latifi në seancën inauguruese të Kuvendit Komunal...

Luaneshat e Anglisë shpartallojnë Letoninë

Anglia mori fitore të jashtëzakonshme përballë Letonisë, me rezultatin e thellë 20:0. Ndeshje e madhe e anglezeve, që solli një rekord golash. Sfida u luajt...

KEDS-i apelon që të mos ngroheni me rrymë, për shkak të mbingarkesës së rrjetit energjetik

Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS), ka apeluar te qytetarët që të mos e shfrytëzojnë rrymën për ngrohje, pasi për...

Kukës: 21 vjeçari kapet duke transportuar emigrantë drejt Kosovës të “paketuar” në bagazh (VIDEO)

Policia e Shqipërisë e ka arrestuar në Kukës një 21 vjeçar me incialet A,Gj, pasi që u kap duke bartur emigrantë. Dy emigrantët u gjetën...

Prizren/ Policia gjen të dyshuarin që shkaktoi aksident dhe iku nga vendi i ngjarjes

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka gjetur një person i cili dyshohet se shkaktoi  aksidentit trafikut me motoçikletë, pa targa në rrugën “Brigada...

Supremja ia refuzon ankesën Vetëvendosjes për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme e ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, lidhur me pretendimet për parregullsi...

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK mban tryezë diskutimi

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës do të organizojë sot tryezën me temën “Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik” Në njoftimin e...

“Topin e Artë nuk do ia jepja Messit” – Totti mendon se argjentinasi nuk e meritoi këtë vit

Francesco Totti dhe Topi i Artë, një nga të paktët trofe që nuk arriti ta fitonte, veçanërisht sepse mbeti në një klub me pak...

Trumpi rezultoi pozitiv me COVID-19 tre ditë para debatit me Bidenin?

Donald Trump po përballet me akuza se ai në fakt kishte rezultuar pozitiv për COVID-19 para njërit prej debateve për zgjedhjet presidenciale me presidentin...

Kriza ekonomike në Turqi, Erdogan ndërron ministrin e Financave

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka zëvendësuar ministrin e Financave disa javë pas trazirave ekonomike në vend ku inflacioni u rrit derisa lira ra...

Mbi 2 mijë e 600 biznese të mbyllura në Kosovë për shkak të pandemisë

Për nëntë vjet, Arben Jonuzi ka udhëhequr një biznes në sektorin e akomodimit në Prishtinë. Dy banesa të marra me qira i ka shndërruar...

Mijëra patentë-shoferë të konfiskuar për nëntë muaj në Kosovë

5 mijë e 556 patentë-shoferë janë konfiskuar nga Policia e Kosovës gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti. Kështu u bë e ditur në një përgjigje...

Tyson Fury – Oleksandr Usyk: Anthony Joshua është i gatshëm të heq dorë nga rimeçi për vetëm një kusht

Anthony Joshua ka deklaruar se ai mund të mos e zhvillojë rimeçin ndaj Oleksander Usyk nëse një ofertë e majme është në tavolinën e...

Lajmet e Fundit