-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Ministri Hajredin Kuçi favorizon dostat

Ministri i drejtësisë, Hajredinin Kuçi po insiston që në menyrë të kundërligjshme t’i bëjë anëtarë të provimit të jurispodencës disa miq të tij të Univerisitetit.

Në listën e të propozuarëve për anëtar të cilën e ka dorëzuar në Kuvend për miratim, sipas informacioneve që kanë ardh në adresë të Gazetës Fjala, Kuçi i ka futur Abdulla Aliun, profesor të cilin e ka mik dhe koleg të UP-së si dhe Asllan Bilalli po ashtu mik nga UP-ja të cilët thuhet se nuk i plotësojnë kriteret e kërkuara sipas ligjit, të cilin e ka sponzorizuar vetë ministria e udhëhequr nga Kuçi.

Të dy këta kandidat thuhet se nuk kanë provim të jurispodencës dhe nuk kanë 12 vite provojë pune në sistemin e drejtësisë ashtu siç kërkohët me Ligjin për Provimin e Jurisprodencës.

“Aliu nuk e ka asnjë vit punë në sistemin e drejtësisë, e gjithë provoja e tij e punës është vetëm si profesor universitar. Ndërsa, Asllan Billalli, ka disa vite provoj punë në sistemin e drejtësisë, përkatësisht në gjykatën Kushtetuese të Republikës së Maqedonisë, por jo 12 vite siç kërkohen me ligj”, thotë ky burim.

Ky tentim i të parit të drejtësisë për t’i emruar miqt në menyrë të kunderligjshme anëtar të komisionit për provimin e Jurispodencës është bllokuar nga Komision për Legjislacion në Kuvendin e Kosovës.

Albulena Haxhiu, Kryetare e Komisionit për Legjsilacion ka treguar për Gazetën Fjala se Ministria e Drejtësisë me datë 19 shkurt 2015, ka propozuar emrat për anëtarë të komisionit për provimin e jurisprudencës dhe Komisioni për Legjislacion, më 2 mars i ka shqyrtuar të njëjtit.

“Pas këtij shqyrtimi, si Kryetare e Komisionit për Legjsilacion, kam propozuar që ta rikthejmë listën me emrat e propozuar pasi që nga 10 kandidatë sa janë propozuar, 5 prej tyre nuk i kanë plotësuar kriteret formale të parapara me ligjin për provimin e jurisprudences”.

Ligji për provimin e jurisprudencës në nenin 4 paragrafi 3 thotë: “Komisioni emërohet nga radhët e juristëve të diplomuar, të cilët e kanë dhënë provimin e jurisprudencës, që janë ekspertë të drejtësisë dhe që kanë së paku dymbëdhjetë (12) vjet përvojë pune në sistemin e drejtësisë”

“Komisioni për Legjislacion është përgjegjës për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë kësisoj nuk mund të lejojmë që të shkelet kjo dispozitë dhe asnjë tjetër”, ka thënë Haxhiu.

Vendimin për rikthimin e emrave të propozuar ajo thotë se e kanë proceduar menjeherë në Minisrinë e Drejtësisë dhe është kërkuar që deri më 9 mars, t’i sjellë propozimet në pëpruthje me ligjin për provimin e jurisprudencës.

Por ende nuk kanë marrë ndonjë pëërgjigje nga ministria, të cilën Haxhiu e quanë të papërgjegjshme.

“Sot jemi më 30 prill dhe ende Ministria e Drejtësisë, nuk i ka proceduar emrat për anëtarë të Komisionit për Provimin e Jurisprudencës. Këto veprime të Ministrit të Drejtësisë janë jo serioze dhe të papërgjegjshme dhe të njëjtat duhet kundërshtuar pasi që shumë kandidatë po presin për të hyrë në provimin e jurisprudencës dhe në anën tjetër nuk ka asnjë arsyetim nga ministri për këtë vonesë”, thotë Haxhiu.

Gazeta Fjala ka provuar të marr një përgjigje për këtë cështje edhe nga ministry Hajredin Kuçi por kjo ka qenë e pamundur.

Më Shumë

Hysen Durmishi tregon se kur do të fillojë ndërtimi i rrugës që lidh Prizrenin me Tetovën

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi ka treguar se ndërtimi i rrugës që do ta lidhë Prizrenin me Tetovën, do të nisë në vitin e...

Kryetari Totaj ka mbajtur takimin e parë me kabinetin e drejtorëve komunal

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj sot ka mbajtur takimin e parë me kabinetin e drejtorëve komunal, një ditë pas emërimit të tyre...

Miami Heat presin rikthimin e Bam Adebayo

Miami Heat ka marrë lajme të mira për rikthimin e një prej lojtarëve të tyre kryesorë, pasi qendra Bam Adebayo do të rikthehet kundër...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Presioni mbi Kurtin, si presion mbi Kosovën

Nëse lejohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, konfirmohet ajo që shkruan në Kushtetutën e Serbisë se Kosova është pjesë integrale e shtetit serb. Milazim...

E ardhmja e Shaqirit në pikëpyetje, në Zvicër fillojnë shqetësimet e para

Aventura e shqiptaro-zviceranit, Xherdan Shaqiri, nuk po shkon siç pritej në Ligue 1 te Lyon-i. Ai e ka humbur totalisht shkëlqimin dhe largimi duket...

554 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Gjenden mbi dy kilogramë marihuanë në një shtëpi në Prizren

Është arrestuar një burrë në Prizren, pasi pas një bastisjeje në shtëpinë e tij, policia ka gjetur mbi dy kilogramë marihuanë. “Rr. Besim Shala,  Prizren...

Raportohet një person i zhdukur në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar për një person të zhdukur në Prizren. Rasti ka ndodhur më 9 janar. “09.01.2022-11:00. Ankuesi mashkull kosovar ka njoftuar se nipi...

Erdogani viziton nesër Shqipërinë, kjo është agjenda e takimeve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë të hënën, 17 janar një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e...

40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

Lajme Gazeta Express 17/01/2022 7:28 Më 17 janari 1982 u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë kaluar 40...

Totaj konfirmon autoritetin e tij mbi drejtorët, përfshirë edhe ata të Nismës

Shaqir Totaj tha sot se është shefi i vetëm i të gjithë drejtorëve komunalë, përfshirë edhe atyre të propozuar nga partneri qeverisës i Nismës...

Lirohen nga akuzat për korrupsion dy zyrtarët e Komunës së Mamushës

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Cafer Morinën  ish-drejtor i Arsimit në Mamushë dhe Rifat Krasniç, drejtor i shkollës “Ataturk”, të...

ShSKUK: 33 pacientë janë me oksigjeno-terapi

43 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë janë të spitalizuar në klinikat Covid-19 dhe spitalet e përgjithshme. Po ashtu, në trajtim janë edhe 29...

Lajmet e Fundit