19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Breshëri dëmton qindra hektarë me kultura bujqësore në Has|Video

Si pasojë e reshjeve, shumë fermerë anekënd Kosovës po ankohen se u janë dëmtuar të mbjellat. Vetëm në Rogovë të Hasit llogaritet se qindra hektarë tokë me kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri i ditëve më parë.

Qindra hektarë tokë me kultura bujqësore konsiderohet se janë dëmtuar nga breshëri i ditëve të fundit në Rogovë të Hasit. Fermerët thonë se çdo gjë u shkatërrua në vetëm 20 minuta sa zgjati stuhia me shi.

Rreth 5 hektarë të mbjellë me grurë, speca, pjepër, shalqi dhe misër i janë dëmtuar krejtësisht Xhemajli Krasniqit. Derisa, Xhelal Shala thotë se atij i janë dëmtuar mbi 20 hektarë me kultura bujqësore.

Zyrtarët për bujqësi në Gjakovë thanë se të gjitha dëmet janë duke u regjistruar nga komisioni përkatës.

Edhe gjatë vitit të kaluar në rajonin e Rogovës pati dëme të konsiderueshme në bujqësi të cilat u kompensuan nga Ministria e Bujqësisë.

Video e mëposhtme sjell detajet:

Më Shumë

Rizvanolli: 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike gjatë vitit 2022

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka njoftuar se 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike qendrore të Kosovës në vitin 2022. Rizvanolli ka thënë...

Në Gjonaj të Hasit përkujtohet 25 vjetori i “Shigjetës”

Në Gjonaj të Hasit po përkujtohet 25 vjetori i Operacionit “Shigjeta”, Drejtimi Operativ 2. Në këtë manifestim përkujtimor po marrin pjesë ish-udhëheqës të luftes së...

Lajmet e Fundit