3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Burri apo gruaja, a e dini cili kënaqet më shumë gjatë seksit?

Burrat kanë orgazma më të rregullta, por gratë i jetojnë ato më intensivisht dhe më thellësisht. Ky është përfundimi i arritur nga “Daily Star” pas një studimi tek më shumë se një mijë e 400 njerëz. Prandaj burrat dalin fitimtarë nga dhoma e gjumit, ose të paktën më të lumtur. 55% e të anketuarve zbuluan se ata argëtohen më shumë gjatë aktit, ndërsa pjesa tjetër, 45% e pjesëmarrësve u shprehën se gratë janë më të mirat.

Një krahasim i të dhënave shkencore është i nevojshëm: 15-22 sekonda orgazëm për gratë kundër një mesatareje prej 5-9 sekondash për burrat. Por këto të fundit ka të ngjarë të kenë orgazma të shumta. Dhe ata tejkalojnë gratë gjithashtu për numrin e zonave erogjene…

Gjetjet e “Daily Star” në internet zbulojnë saktësisht të kundërtën në krahasim me një studim të fundit nga Universiteti Concordia. Në bazë të studimit kanadez është ndjeshmëria e patejkalueshme e zonave erogjene femërore që luan rol në gjithçka. Këto përfshijnë klitorisin, rajonin e brendshëm rreth pikës G, qafa e mitrës dhe zonat jo-gjenitale si thithkat.

Çdo grua mund të përjetojë kënaqësi të madhe nga të njëjtat zona erogjene ose të tjera në varësi të marrëdhënies. Për më tepër, Jim Pfaus, autor i studimit, tha: “Gratë kanë një kapacitet të madh për të eksperimentuar me lloje të ndryshme të orgazmave”. Është një fakt fiziologjik dhe psikologjik dhe për këtë arsye mund të ndryshojë nga një marrëdhënie në tjetrën.

Pra, shkenca dhe argëtimi shkojnë krah për krah kur bëhet fjalë për seksin? Mund të jetë dikush që thotë se një person me cilësi të padiskutueshme gjithmonë arrin të marrë rezultate të shkëlqyera në punë? Shprehja mund të vlejë njësoj edhe në dhomën e gjumit.

Më Shumë

Kurti: Më ftuan për të bërë marrëveshje para marsit 2023, për atë shkova në Bruksel – nuk është hera e parë që kemi mospajtime...

Kryeministri Albin Kurti ka folur për raportet e tij me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, ku ka thënë se nuk është hera...

Hasani: Vendosja e emrave shqip për fëmijët sot është detyrë kombëtare e çdo shqiptari

Ish-i burgosuri politik Nait Hasani,  ka treguar edhe me çfarë pasoja janë përballur personat të cilat kanë pasur emra me identitet kombëtar e po...

Lajmet e Fundit