15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Cliff: Fitorja e Vetëvendosjes do të sillte ndryshime dramatike

IanCliff6-12Po që se Lëvizja Vetëvendosje do të fitonte shumicën në Kuvendin e Kosovës, çështjet si dialogu, gjykata speciale, dhe të tjera do të ndryshonin në mënyrë dramatike.

Kështu ka vlerësuar ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff, në një intervistë dhënë “Kohës Ditore” e cila do të botohet të hënën në gazetë. Ai ka elaboruar edhe çka mund të pritet në lidhje me këto çështje nëse në qeverinë e ardhshme do të ishte një prej kombinimeve mes PDK-së, LDK-së e AAK-së.

Cliff, në intervistë, ka folur edhe për çështjen e Gjykatës Speciale, e cila do të duhet të adresohet sërish në Kuvendin e Kosovës pasi të jenë mbajtur zgjedhjet, ndërsa ka shpjeguar edhe si u bë që përkundër presioneve tri-vjeçare ndërkombëtare për reformë zgjedhore liderët e Kosovës nuk e bënë asnjë hap në atë drejtim.

Më Shumë

Nënëkryetari Kujtim Gashi nderon martirët e ‘Lagjes së Trimave’ në Prizren

Nënëkryetari i Komunës së Prizrenit, Kujtim Gashi, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e...

Guardiola do të largohet nga Man City – katër kandidatët potencialë për ta zëvendësuar atë

Pep Guardiola pritet që të largohet nga Manchester City verën e ardhshme dhe klubi tashmë ka përpiluar listën e ngushtë prej katër kandidatëve potencialë...

Lajmet e Fundit