3.8 C
Prizren
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Çmimi i naftës arrin nivelin më të lartë në 7 vite, gati 100 dollarë për fuçi

Mes frikës se kriza Ukrainë-Rusi do të ndërpresë furnizimet me naftë dhe gaz në të gjithë botën, çmimet e tyre po rriten.

Si një pikë referimi ndërkombëtar, çmimi i naftës së papërpunuar Brent ka arritur në nivelin më të lartë të shtatë viteve prej 99.38 dollarë për fuçi.

Gati 100 dollarë për fuçi.

 

 

RAC, grupi britanik i shërbimeve automobilistike, ka paralajmëruar se rritja e çmimeve të naftës së papërpunuar do të godiste çmimet e benzinës në Mbretërinë e Bashkuar.

Indeksi i aksioneve FTSE 100 në Londër shkoi me 1.4 për qind më pak përpara se të rifitonte terren.

Sakaq, tregjet aziatike të aksioneve u mbyllën me më pak, kurse bursat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u përgatitën për humbje.

Nga ana tjetër, Mbretëria e Bashkuar dhe disa aleatë perëndimorë kanë kërcënuar me sanksione kundër Rusisë, që është eksportuesi i dytë më i madh i naftës pas Arabisë Saudite.

Po ashtu, është dhe prodhuesi kryesor në botë i gazit natyror.

Më Shumë

Moti për sot, maksimalja 7 gradë

Sot parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të...

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga Kanye Westi pas pretendimeve se reperi u tregoi stafit të Adidas foto intime të saj

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga pretendimet se ish-bashkëshorti i saj Kanye West u tregoi foto private të saj ish-punonjësve të tij,...

Lajmet e Fundit