3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Çudia, Strasburgu i jep status veterani 83-vjeçarit shqiptar

Ndoc MarkuGjykata e Strasburgut ka vendosur t’i japë statusin e veteranit 83 vjeçarit Ndoc Marku i lindur në Laç të Shqipërisë. Ndonëse ishim mësuar të dëgjonim për vendime të forta mbi Shqipërinë, si rastet e pronave, dënimet e padrejta, dhunës etj, shkruan Shqiptarja.

Këtë radhë në vendimin e fundit që është marrë ndaj Shqipërisë, vendoset t’i jepet fund kalvarit që ka ndjekur 83 vjeçari, për t’iu njohur angazhimi në luftë, si dhe për të marrë statusin e veteranit.

Historia nis me Markun si korrier të një çete partizane, ndërsa në vitin 2002 nuk i jepet e drejta e statusit veteran, nën argumentin se nuk i ka paraqitur dokumentet në kohë.

Më Shumë

LAJMI I FUNDIT: Lëshohet urdhër-arrest ndërkombëtar për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin Gjykata Ndërkombëtare Penale ka bërë të ditur se ka lëshuar-urdhër arrest për presidentin...

Moti sot: Temperatura deri në 18 gradë Celsius

Sot në Kosovë parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell, por me acar në orët e mëngjesit. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...

Lajmet e Fundit