18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Daçiq: Për shkak të zgjedhjeve në Kosovë mund të dështojë marrëveshja

Ddacic5-20Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë sot se në fillim të gushtit skadon afati për fletëparaqitjen e listave zgjedhore për zgjedhjet lokale në Kosovë dhe nëse nuk do të ketë qasje konstruktive mund të dështojë jo vetëm marrëveshja e Brukselit veç edhe rruga evropiane e Serbisë.

Në një konferencë për gazetarë në Qeverinë e Serbisë, Daçiq ka thënë se më 24 korrik në Bruksel do të takohet me përfaqësuesen e lartë të BE për Politikë të Jashtme e Siguri, Catherine Ashton dhe Hashim Thaçin dhe do të bisedojnë mbi telekomunikacionet dhe energjetikën e para tyre gjenden edhe bisedimet e rëndësishme lidhur me zgjedhjet lokale në Kosovë.

Ai ka përsëritur se javën e ardhshme partitë e koalicionit në pushtet do të bisedojmë mbi zgjidhjet kuadrove për rikonstruktimin e qeverisë dhe në bazë të kësaj qeveria do të deklarohet dhe do t’i propozojë zgjidhjet e reja parlamentit deri në fund të korrikut. Ai ka shtuar se në qoftë se kapërcehet datat e dakorduara lidhur me rikonstruksionin e qeverisë kjo do të thotë se ekzistojnë probleme,shkruan RTK

Daçiq ka rikujtuar se Komisioneri për zgjerim i BE, Stefan Fyle do të vjen në Beograd më korrik, dhe qysh të nesërmen do të ketë takim me ekipin teknik që do të thotë se gjatë ditëve të ardhshme duhet të arrihet marrëveshja për formimin e të gjitha ekipeve, si ato kryesore ashtu edhe ato teknike si dhe negociatori kryesor me BE për anëtarësimin e Serbisë.

Dy të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, Kanada

Dy persona janë gjetur të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, tha në një deklaratë Parks Canada. Sipas...

BQK: Asetet e Fondeve Pensionale arritën në 2.61 miliardë euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), njofton se asetet e Fondeve Pensionale në fund të muajit gusht 2023 kanë arritur vlerën 2.61 miliardë...

Lajmet e Fundit