17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Daka: KQZ do të marr të gjitha masat për zgjedhje

ValdeteDaka-zgjedhjetKryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka bëri të ditur se KQZ do të marr të gjitha masat ligjore për organizimin e zgjedhjeve,me qëllimin që këto zgjedhje, të jenë të lira, fer dhe demokratike.

Daka tha se pret që në këto zgjedhje të ketë një numër të madh vëzhguesish, vendor e ndërkombëtar. Ajo po ashtu tha në këto zgjedhje OSBE në veri do të ketë një rol logjistik. Afatet ligjore do të shkurtohen sa i përket fushatës për faktin se nuk ka kohë që fushata të bëhet ashtu sic e parasheh ligji, raporton RTK.

“Sa i përket rolit të OSBE-së, OSBE do të ketë një rol por nuk besoj që do të jetë i njejtë më atë çfarë e pati në zgjedhjet lokale. Por, megjithatë për shkak të arsyeve tashmë të njohura, në pjesën veriore OSBE do të ketë një rol ndoshta më tepër logjistik. Ndërsa sa i përket fushatës zgjedhore do të jetë vendim i KQZ-së natyrisht pasi që të gjitha subjektet politike të japin propozimet e veta”, theksoi Daka.

Më Shumë

Policia nis hetimet për vdekjen e një burri në Dragash

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për vdekjen e një burri në Dragash. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për...

Kurti: Amerika është mikja dhe partnerja jonë historike

Kryeministri Albin Kurti sot është takuar me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci Publike, Elizabeth Allen. Pas takimit, përmes një shkrimi, Kurti...

Lajmet e Fundit