6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Dalin pensionet

Ministri i Financave Hekuran Murati ka njoftuar se është bërë pagesa e pensioneve bashkë me shtesën e njëhershme prej 100 euro për muajin tetor.

Përmes, një postimi në profilin e tij në Facebook, Murati ka shkruar se nga këto shtesa kanë përfituar 233 mijë pensionmarrës.

Postimi i tij i plotë:

Kam kënaqësinë t’ju njoftoj se sot është bërë edhe pagesa e pensioneve bashkë me shtesën e njëhershme prej 100 euro për muajin tetor, nga e cila kanë përfituar 233 mijë pensionmarrës që janë kualifikuar.

Kjo përbën shtesën e tretë brenda 12 muajve të fundit që si qeveri kemi bërë për të mbështetur pensionmarrësit – në nëntor të vitit të kaluar, në prill të këtij viti, dhe tani, në tetor.

300 euro më shumë për secilin pensionmarrës brenda një viti, nënkupton:

? 25% më shumë mbi pensionin bazik,

? 9.4%-13.7% më shumë mbi pensionin kontributpagues, dhe

? 6%-25% për kategoritë tjera të pensioneve.

Për një shtet për të gjithë!

Më Shumë

Vrasja e 35-vjeçares, Kurti: I gjithë zinxhiri i papërgjegjësisë duhet të japë dorëheqje

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se ka aprovuar kërkesat e Grupit Ndërministror kundër dhunës në familje, pas takimit të sotëm të tyre, për rastin...

Federata e Futbollit të Portugalisë do të paraqesë dëshmi në FIFA që Ronaldo e shënoi golin ndaj Uruguait

Portugalia e mposhti Uruguain me rezultat 2:0 të hënën mbrëma në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve në Kupën e Botës. Goli i parë...

Lajmet e Fundit