2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Demaçi: Kryeministri po lëshon pe, BE po ia plotëson kërkesat

Adem DemaciPjesëmarrja e kandidatëve serbë për kryetarë të katër komunave veriore nga lista e përbashkët unike e quajtur “Serbia”, për zgjedhjet lokale të nëntorit që do të mbahen në vendin tonë, do të jetë kapitullim për shtetin e Kosovës, ka vlerësuar Adem Demaçi.

Po ashtu, sipas Demaçit, me zgjedhjet që do të organizohen në veri të vendit, Kosova do të dalë humbëse, ndërsa ajo që do të fitojë, sipas tij, do të jetë Serbia.

“Nëse del një listë me emrin Serbia, kjo do të jetë mjaftë e rrezikshme. Sepse, këta me këtë gjë po vlerësojnë se këtu është Serbi. Dhe, nëse lejohen që të marrin pjesë me atë listë është një kapitullim. Këto votime janë shumë të dëmshme për neve dhe ne nuk fitojmë asgjë, ndërsa Serbia do të dal fituese nga këto zgjedhje”, tha ai për Kosovapress.

Duke folur për vendimin e KQZ-së për heqjen e simboleve shtetërore nga fletëvotimet, Demaçi është i sigurt se ky vendim nuk është i KQZ-së, por pasojë e Marrëveshjes së Brukselit.

“Nuk po më vjen mirë që kryeministri po mundohet të fajësojnë KQZ-në. KQZ-ja dihet se është instrument i pushtetit që i zbaton urdhrat që i vien. KQZ-ja nuk ka mundur t’i ngulë këmbët e të thotë se nuk i heq, sepse kishin ‘fluturuar” të gjithë dhe kishin ardhur të tjerë. Kryeministri e të tjerët po lëshojnë pe. Evropa po ia plotëson të gjitha kërkesat Serbisë, me qëllim që ta përfshijë Serbinë në BE dhe NATO”, ka pohuar ai.

Sipas Demaçit, përpjekjet e BE-së për ta përmirësuar Serbinë janë të kota, përderisa në krye të saj të jenë “fashistët dhe kriminelët”, që sipas tij, nuk njohin gjuhë tjetër përpos urrejtjes dhe dhunës.

Më Shumë

Mbi 1800 gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

1 mijë e 853 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 17 aksidente me të...

Limaj: Kosova është futur në  krizë 

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, tha sot në Prizren se,  që tri vjet Kosova është  futur në krizë. “Kosova në gjithë këto vite të lirisë...

Lajmet e Fundit