1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Dëme të shumta materiale nga shiu i rrëmbyeshëm në Prizren

Shi ne prizren2Shiu i rrëmbyeshëm që ka rënë në Prizren të premten në orët e pasdites ka bërë që uji të depërtojë në një numër të shtëpive e bizneseve në lagje të ndryshme të qytetit. Autoritetet lokale kanë bërë të ditur se niveli i lartë i të reshurave ka shkaktuar dëme materiale në rezidenca e lokale biznesi dhe se ekipet e emergjencës dhe zjarrfikësve kanë dalë në terren për t’i dalë në ndihmë qytetarëve, pas raportimeve të këtyre të fundit.

“Ekipet e emergjencës kanë dalë menjëherë në terren pas thirrjeve që kemi pranuar nga qytetarët. Ata po punojnë në sanimin e gjendjes, respektivisht largimin e ujit që ka depërtuar në podrume. Deri më tani ndihma është kërkuar nga në 5 lagje të ndryshme të qytetit”, ka thënë për Kohën Ditore, drejtori i Emergjencës dhe Shpëtimit në komunën e Prizrenit, Bedrija Ejupagiq.

Sipas tij në bazë të konstatimeve fillestare shiu i rrëmbyeshëm ka shkaktuar dëme materiale, kryesisht në orenditë shtëpiake.

Shi ne prizren1“Sasia e madhe e të reshurave ka bërë që kanalet e ujërave sipërfaqësore të bllokohen dhe kësisoj uji ka depërtuar në shtëpitë në disa lagje të qytetit. Situata më problematike është raportuar të jetë në lagjen Tusuz”, ka deklaruar Ejupagiq.

Ai ka shtuar se aktualisht po punohet në sanimin e gjendjes dhe se më pastaj ekipet përkatëse do të përgatisin raportin mbi dëmet e shkaktuara.

Më Shumë

Shaqiri s’udhëton në Serbi për ndeshjen ndaj Bjellorusisë

  Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri nuk do jetë me kombëtaren e Zvicrës për ndeshjet e marsit. Në fund të muajit mars kombëtaret do të zhvillojnë ndeshjet...

17 vjeçarit në Suharekë i sekuestrohet një pushkë

Një 17-vjeçari në fshatin Sllapuzhan të Suharekës i është gjetur një pushkë, ka bërë të ditur Policia e Kosovës të martën. Sipas njoftimit, Policia kishte...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit